Samo szczotkowanie zębów może nie wystarczyć, aby prawidłowo zadbać o higienę jamy ustnej, nawet gdy używamy najlepszych szczoteczek i past do zębów. Ważne jest także czyszczenie trudno dostępnych miejsc, np. przestrzeni międzyzębowych, z czym radzą sobie właśnie wspomniane w tytule artykułu nici dentystyczne. Zapoznaj się z rodzajami tego typu przyrządów, sposobami na ich użycie, a także dowiedz się, jakie nici dentystyczne będą bezpieczne dla Ciebie, Twoich zębów oraz dziąseł.
Nić dentystyczna to przyrząd do czyszczenia trudno dostępnych miejsc jamy ustnej, a przede wszystkim – przestrzeni międzyzębowych. Dzięki temu nici chronią zęby przed atakami próchnicy, a dziąsła przed paradontozą. Nawet najlepsze szczoteczki elektryczne mogą nie poradzić się z płytką nazębną i nieczystościami, które zalegają w szczelinach oraz zakamarkach jamy ustnej, dlatego tak ważne jest stosowanie nici dentystycznych jako uzupełnienie codziennej higieny zębów i dziąseł. Ważne tym bardziej, kiedy weźmiemy pod uwagę liczby osób cierpiących z powodu próchnicy czy paradontozy. Nici dentystyczne to produkty bardzo tanie i ogólnodostępne. W jednym opakowaniu może znajdować się nawet do 50 metrów nici.
Rodzaje nici dentystycznych
Wyróżniamy kilka rodzajów nici dentystycznych przeznaczonych do oczyszczania jamy ustnej w różnym stanie. Na rynku produktów dentystycznych dostępne są nici o różnej grubości. Cienkie rekomendowane są osobom o stłoczonych zębach oraz tym, którzy borykają się z problemem krwawiących dziąseł. Podobnie jest w przypadku osób z aparatami ortodontycznymi, które także powinny sięgać po cieńsze nici, aby bez problemu dotarły w przestrzenie między zamkami aparatu, tym samym ich nie uszkadzając. Wyróżniamy następujące typy nici dentystycznych:
• standardowe, niewoskowane – nici nylonowe wielowłókienkowe, które docierają do przestrzeni między zębami, lecz mogą być łamliwe i łatwo się strzępić
• woskowane – nici pokryte lekką warstwą wosku, bardzo odporne na pękanie, które jednak mogą mieć problem z dotarciem do wąskich przestrzeni
• ortodontyczne – odpowiednio cienkie, dla użytkowników aparatów ortodontycznych, mostów oraz implantów
• pęczniejące – zwiększające swoją objętość w kontakcie ze śliną, potrafią dopasować się do każdych przestrzeni między zębami, są miękkie i delikatne
• wybielające – rekomendowane osobom chcącym wybielić przestrzenie międzyzębowe oraz inne trudnodostępne miejsca jamy ustnej
• miętowe – dedykowane osobom cierpiącym na halitozę, czyli przewlekły zespół nieprzyjemnego zapachu z ust
• z fluorem – przeznaczone tym, którzy są bardziej narażeni na ryzyko występowania próchnicy bądź paradontozy.
Jak używać nici dentystycznych?
Choć na początku nitkowanie zębów może wydawać się skomplikowane, to wcale takie nie jest. Wystarczy zastosować się do kilku wskazówek, aby bezpiecznie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe. Oto one:
1. Przed każdym nitkowaniem dokładnie umyj ręce.
2. Odetnij około 50 cm nici.
3. Nawlecz nić na środkowe oraz wskazujące palce obu dłoni. Na jednym palcu powinien znajdować się niewielki kawałek nici, a na drugim jej większa część.
4. Pozostaw napięty kawałek nici o długości około 4 cm.
5. Wprowadź go między zębami, aż poczujesz opór. Wtedy zacznij delikatnie czyścić dany obszar, wykonując ruchy w górę i w dół. Nić powinna być napięta przez cały czas.
6. Nitkowanie powinno potrwać około trzech minut.
7. Opłucz nić po wyczyszczeniu każdej z przestrzeni.
8. Po zakończonym procesie nitkowania wypłucz jamę ustną wodą przed użyciem płynu do płukania.
Kiedy używać nici dentystycznych?
Nić dentystyczna powinna być stosowana raz dziennie – rano lub wieczorem. Można robić to zarówno przed szczotkowaniem, jak i po szczotkowaniu zębów. W przypadku posiadania aparatu ortodontycznego specjalista może zalecić częstsze nitkowanie.
Proces ten można rozpocząć, gdy tylko w jamie ustnej naszego dziecka pojawią się pierwsze zęby mleczne. W okresie, kiedy zęby zaczynają do siebie przylegać, a zazwyczaj dzieje się to między drugim a szóstym rokiem życia, nitkowanie powinno odbywać się pod kontrolą rodziców. Przydatne informacje dotyczące nici znajdziesz TUTAJ.
Jakie nici dentystyczne wybrać?
Wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest Twoja jama ustna, a co za tym idzie – także żeby oraz przestrzenie między nimi. Jeśli masz tendencję do pojawiania się próchnicy, wybierz nici nasączone fluorem. Jeśli natomiast posiadasz aparat ortodontyczny, najlepsze dla Ciebie będą cienkie i delikatne nici. A jeśli zależy Ci na walce z nieprzyjemnym zapachem z jamy ustnej, warto zaopatrzyć się w miętowe nici dentystyczne. Pamiętaj, ze wybór odpowiednich nici zależy też od tego, jak szczelne są Twoje przestrzenie międzyzębowe.