Granty i dofinansowania są ogromnym wsparciem, z którego może skorzystać cała szkoła, a także lokalna społeczność. Fundacje wspierające edukację umożliwiają uczniom i nauczycielom rozwój, podnoszenie kompetencji oraz odkrywanie potencjałów. Jednym z programów, który promuje nowoczesne podejście do nauczania, a jednocześnie wspiera kształtowanie postaw obywatelskich i równe szanse, jest Edukacja Inspiracja, zainicjowana przez Fundację EFC. Kto może wziąć udział w programie i jak uzyskać grant dla szkoły?
Edukacja Inspiracja – na czym polega ten program?
Edukacja Inspiracja to jeden z programów utworzonych przez Edukacyjną Fundację im. Romana Czerneckiego (Fundację EFC) w celu wspierania nauczycieli, polskich szkół i równych szans uczniów. Powstał z myślą o uczniach szkół podstawowych z niewielkich miejscowości. Do programu mogą zgłosić się nauczyciele, którzy chcą tworzyć ciekawe, inspirujące projekty edukacyjne, rozwijające potencjał uczniów, a jednocześnie przynoszące korzyści społeczności szkolnej oraz lokalnej.
Edukacja Inspiracja promuje wychodzenie poza standardowe zajęcia szkolne, aktywnych i kreatywnych nauczycieli, którzy są pomysłodawcami projektów, oraz, odkrywanie i rozwijanie zainteresowań uczniów. Projekty, które spełniają wymienione kryteria, mają duże szanse na zakwalifikowanie się do programu Edukacja Inspiracja.
Co można uzyskać dzięki programowi Edukacja Inspiracja?
Edukacja Inspiracja to przede wszystkim wsparcie finansowe dla nauczyciela na realizację projektu, który zakwalifikuje się do programu. Kwestie materialne to oczywiście tylko jeden z profitów. Autorzy wyróżnionych projektów otrzymują niezbędne wsparcie merytoryczne, dzięki któremu podnoszą swoje kompetencje zawodowe. Granty dla szkół obejmują szkolenie dotyczące pracy metodą projektu edukacyjnego, materiały metodyczne, a także udział w budowaniu społeczności nauczycieli wspierających dobre praktyki edukacyjne, wymieniających się doświadczeniami, publikacjami, inspiracjami.
Niematerialną korzyścią jest oczywiście rozwój uczniów, którzy mogą wyjść poza utarty schemat, odkryć nowe zainteresowania, sposoby zdobywania wiedzy, pracy w grupie, realizacji projektów i tego, jak ich działania przekładają się na otaczającą społeczność. Benefitem dla szkoły jest rozwój kompetencji jej pracowników i uczniów oraz wzrost znaczenia placówki.
Na co zwrócić uwagę, startując do programu Edukacja Inspiracja?
Podstawą jest stworzenie koncepcji projektu edukacyjnego, który będzie wspierał rozwój potencjału uczniów oraz odpowie na potrzeby szkolnej i lokalnej społeczności. Komisja zostawia wybór tematu nauczycielowi, jako osobie, która najlepiej zna swoje środowisko pracy. Projekt powinien być pomysłowy, ale równie ważne jest to, by uwzględniał potrzeby uczniów, również tych, którzy na co dzień nie są dostatecznie doceniania przez tradycyjny system edukacyjny, wymagają wsparcia i mądrego pokierowania.
Jak zdobyć grant w programie Edukacja Inspiracja?
Zgłaszając projekt, nauczyciel powinien przedstawić jedynie jego zarys. Istotne jest to, by szczegółowe założenia były dopracowane z uczniami w kolejnych etapach. Nauczyciele, którzy zakwalifikują się do drugiej części rekrutacji, wezmą udział w szkoleniu. Ostateczna decyzja zostanie podjęta przez Komisję Ekspertów.