Rada Seniorów w Złotoryi oraz Miejska Rada Seniorów w Legnicy wzięły udział w realizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Szczęśliwych Emerytów zadaniu publicznym pn. „Cenna aktywność rad seniorów”.
Złotoryjscy i legniccy przedstawiciele starszego pokolenia udali się z wizytą studyjną do Wałbrzyskiej Rady Seniorów na terenowe warsztaty badawczo-poznawcze.
Na początek spotkania Barbara Galant (prezes Polskiego Stowarzyszenia Szczęśliwych Emerytów i koordynator projektu) omówiła założenia oraz prowadzone w ramach projektu działania i źródła jego finansowania.
Następnie o działalności swoich rad seniorów opowiedzieli: Zygmunt Nowaczyk (przewodniczący Wałbrzyskiej Rady Seniorów), Stanisława Chaim (wiceprzewodnicząca Rady Seniorów w Złotoryi), Barbara Morawiec (przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów w Legnicy).
Głównym punktem spotkania była dyskusja na tematy: zapobiegania wykluczeniu społecznemu osób starszych; profilaktyki zdrowotnej – działania na rzecz ochrony, pomocy medycznej oraz wsparcia osób starszych; działalność uniwersytetów III wieku w celu stymulacji aktywności senioralnej w różnych dziedzinach zainteresowań; polityka senioralna (rady seniorów są zgodne, że samorządy powinny mieć jasno zdefiniowaną politykę senioralną wynikającą z ustawowego zobowiązania państwa dotyczącego opieki senioralnej dostosowanej do lokalnych potrzeb osób starszych).
Po dyskusji odbyły się warsztaty terenowe połączone ze spacerem po wałbrzyskiej starówce. Poprowadziła je Elżbieta Kwiatkowska-Wyrwisz, sekretarz Wałbrzyskiej Rady Seniorów.
Nie zabrakło także spotkania przy wspólnym stole trzech rad seniorów. Podczas obiadu odbyły się rozmowy na temat inicjatyw senioralnych odbywających się w Wałbrzychu, Legnicy i Złotoryi.
Kolejnym ważnym punktem wizyty studyjnej były rozmowy na temat umocnienia współpracy pomiędzy radami senioralnymi i radami miejskimi oraz samorządami w celu zapewnienia potrzeb ciągle rosnącej grupy senioralnej i jasno zdefiniowanej polityki senioralnej, uwzględniającej współczynnik demograficzny oraz zagrożenie ogólnoświatowe starzenia się społeczeństwa.
Wszystkie strony wyrażają spore zadowolenie z tego owocnego spotkania.
– Wałbrzyska Rada Seniorów przekazała swoje dobre praktyki działania oraz ciekawe przykłady inicjatyw działalności społecznej aktywnych organizacji pozarządowych oraz klubów seniora. Spotkanie okazało się wielką inspiracją do zaplanowania przez rady w Legnicy i Złotoryi po 5 inicjatyw w przestrzeni publicznej, pokazujących potencjał osób starszych, których realizacja przewidziana była w kolejnym etapie projektu. Inicjatywy te na trwale zostaną w środowiskach senioralnych tworząc miejsca kontaktów seniorów z radami. W Złotoryi są to: „Zielony zakątek przyjaźni” przy Placu Lotników Polskich 3a, „Kącik tenisowy seniorów” w hali sportowej Tęcza, „Bliżej środowisk”, „Kawiarenka obywatelska” i „Zawsze aktywni”. Wdzięczna jestem Wałbrzyskiej Radzie seniorów, że mimo trudnej sytuacji pandemicznej doszło do tego ważnego spotkania – mówi Barbara Galant.
– Muszę powiedzieć, że ta wizyta dla wszystkich stron była bardzo pożyteczna i potrzebna. Cieszy mnie to, że seniorzy z Legnicy i Złotoryi wybrali nasz Wałbrzych. Dzięki pani prezes Barbarze Galant mieliśmy możliwość wymiany poglądów i przybliżenia własnej działalności oraz poznania działalności naszych gości. Ta nić przyjaźni, która się zawiązała rokuje bardzo dobrze na przyszłość – chwali spotkanie Zygmunt Nowaczyk.
– Jesteśmy zadowoleni z wizyty w Wałbrzychu. Bardzo dobrze oceniamy rozmowy i wymianę doświadczeń. Świetnie było spotkać się w takim gronie – ocenia Stanisława Chaim.
– Takie spotkania są bardzo potrzebne i chcemy kontynuować nawiązaną w projekcie współpracę rad seniorów – dodaje Barbara Morawiec, przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów w Legnicy.
– Spotkanie z radami seniorów z Wałbrzycha i Legnicy było dla przedstawicieli naszego miasta inspiracją do stworzenia nowych inicjatyw ukierunkowanych nie tylko na potrzeby seniorów, ale także ich aktywność i włączenie społeczne. Mam nadzieję, że ucząc sie na dobrych praktykach zaprzyjaźnionych miast, uda nam się wprowadzić więcej radości w życie złotoryjskich seniorów. Chciałbym także podziękować za zaproszenie i możliwość poznania wielu pasjonujących osób – mówi Marta Kusiak, specjalista ds. komunikacji w złotoryjskim urzędzie miejskim.
Inicjatywa finansowana była z Budżetu Państwa przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.