Czy w kilkusetletnich zamkach naprawdę mieszkają duchy? Zdania w tej kwestii są podzielone. Istnieje jednak wiele historycznych budowli w Polsce, które uważane są za nawiedzone i posiadają swoje własne legendy, które często mrożą krew w żyłach i przyprawiają o ciarki strachu.
Sprawdź, jakie są najpopularniejsze zamki w Polsce, które uznawane są za nawiedzone i odwiedź wybrany z nich, aby przekonać się, jak jest naprawdę! Sprawdź na własnej skórze, czy w tych historycznych budowlach straszy i uwiecznij swoją minę na zdjęciu.
A może uda Ci się dokonać niemożliwego i sfotografować nawet słynnego ducha?
Niezwykły Zamek Grodziec i pilnujący go Czerwony Upiór
Na dolnym śląsku znajdują się liczne budowle, które niegdyś zamieszkiwane były przez szlacheckie i królewskie rody. Wśród okazałych zamków w tym regionie Polski, warto wymienić Zamek Grodziec. Jest to budowla, o której pierwsze wzmianki pochodzą z XII wieku. Wiadomo, że należał przez długi czas do rycerskiej rodziny Bożywojów. Ta okazała budowla wygląda niezwykle majestatycznie i dzięki temu przyciąga nie tylko licznych turystów, którzy chętnie odwiedzają wszystkie jej zakamarki, ale także ekipy filmowe.
Nawiedzony zamek Grodziec był scenerią do różnych dzieł filmowych, dzięki czemu zyskał jeszcze większą sławę.
Legenda dotycząca tej wiekowej budowli głosi, że Zamek Grodziec nawiedzony jest przez Czerwonego Upiora. Jego tożsamość nie jest dokładnie znana, ale znana jest jego rola na polskim zamku nawiedzonym przez tego upiora. Ma on za zadanie pilnować porządku oraz sprawiedliwości. Zgodnie z legendą, pojawiał się on tam już setki lat temu, gdy na tym dworze zamieszkiwał i rządził kasztelan Jan. Był on okrutny i niesprawiedliwy, jednak gdy Czerwony Upiór, czyli kościotrup ubrany w zbroję i czerwoną opończę, zaczął go nawiedzać, ten zmienił swoje postępowanie. Rozdał swój majątek ubogim i zaczął sprawować znacznie bardziej sprawiedliwe rządy wobec podległych mu chłopów. Historia powtórzyła się dwa pokolenia później, gdy upiór nawiedził wnuka kasztelana Jana po tym, jak ten niesłusznie ukarał jednego z podwładnych.
Piękny Zamek Chojnik w Karkonoszach i okrutna księżniczka
Kolejnym wyjątkowym miejscem na Dolnym Śląsku, które uchodzi za nawiedzone, jest Zamek Chojnik. Położony jest w Karkonoszach, na szczycie góry Chojnik. Prezentuje się naprawdę okazale, a widok z tej budowli jest niezwykle piękny i zapiera dech w piersiach. Budowla murowana została wzniesiona w latach 50. XIV wieku. W 1675 roku w zamek trafił piorun, co wywołało ogromny pożar, przez który zamek popadł w ruinę.
Nigdy nie został do końca odbudowany, jednak nie przeszkadzało to w tym, aby zamek w późniejszym czasie stał się atrakcją turystyczną. Po dziś dzień jest otwarty na zwiedzających, a przy zamku znajduje się także schronisko górskie dla turystów wędrujących po okolicznych szlakach oraz chcących zdobyć górę Chojnik.
Zgodnie z legendą, Zamek Chojnik jest nawiedzony przez księżniczkę Kunegundę.
Słynęła ona ze swojego okrucieństwa wobec rycerzy, którzy starali się o jej rękę. Postanowiła, że może zostać jedynie żoną rycerza, któremu uda się objechać zamek konno w pełnej zbroi. Zadanie to nie było łatwe, ponieważ nawiedzony polski zamek Chojnik usytuowany jest na skraju góry. Z tego powodu wielu śmiałków niestety spadło w przepaść. Gdy w końcu znalazł się śmiałek, który wykonał zadanie, księżniczka chciała zostać jego żoną, jednak on odrzucił jej rękę. Podjął się objechania zamku na koniu, aby uratować honor rycerzy. Księżniczka z rozpaczy rzuciła się w przepaść, a jej duch po dziś dzień nawiedza budowlę i straszy zwiedzających płaczem i szlochaniem.
Biała Dama w nawiedzonym Zamku Grodno
Kolejny nawiedzony zamek w Polsce, o którym warto wspomnieć, to Zamek Grodno. Jest on zlokalizowany na górze Choina, w Zagórzu Śląskim. Najprawdopodobniej został on wzniesiony w XIII wieku przez Bolka I Surowego, który był księciem świdnicko-jaworskim. Nie ma jednak w stu procentach potwierdzonych informacji na ten temat. W XVI wieku zamek został bardzo mocno przebudowany. Dzięki temu zyskał on renesansowy charakter, odpowiedni dla tamtych czasów. Niestety na przestrzeni lat stopniowo nawiedzony zamek Grodno popadł stopniowo w ruinę. Mimo odnowienia w późniejszych latach oraz zorganizowaniu tam schroniska wraz z gospodą dla turystów korzystających ze szlaków górskich w okolicy, to nigdy nie został do końca odnowiony i jego znaczna część to ruiny.
Nawiedzone zamki w Polsce bardzo często powiązane są ze smutnymi historiami miłosnymi. Tak samo jest i tym razem. Zamek Grodno ma swoją Białą Damę, która cały czas błąka się po budowli, smutno zawodząc i szlochając. Została ona z przymusu wydana za starego barona, mimo iż kochała młodego giermka.
Ojciec jednak nie wyrażał zgody na to, aby jego szlachetnie urodzona córka wyszła za mąż za biednego chłopaka i zmusił ją do ślubu z wybranym przez siebie kandydatem. Podczas spaceru, księżniczka zrzuciła barona w przepaść, co niestety ujrzał jej ojciec. Wściekły na swoją córkę mężczyzna kazał zamurować ją żywcem w krypcie. Od tego czasu jej duch pojawia się na zamku i przez lata straszył jego mieszkańców, a teraz straszy turystów, którzy decydują się na zwiedzanie tego miejsca.
Odwiedź nawiedzony zamek i weź udział w konkursie!
Jeśli należysz do prawdziwych fanów nawiedzonych zamków, to konkurs, który znajduje się na stronie castlesandpalaces.eu/pl/shoot-and-win na pewno przypadnie Ci do gustu. Jest on niezwykle prosty, a osoby, które zdecydują się na wzięcie w nim udziału, czekają cenne nagrody. Wystarczy, że odwiedzisz jeden z zamków na terenie Dolnego Śląska oraz jeden na terenie Czech Wschodnich i zrobisz sobie w nim zdjęcie. Najlepiej, jeśli wybierzesz zamek, w którym straszy. Jeśli uda Ci się sfotografować zjawę, to Twoje szanse na wygraną na pewno znacznie wzrosną, choć jest to trudna sztuka i tym samym nie jest to warunek konieczny. Na stronie internetowej konkursu znajdziesz pełną listę zamków do wyboru.
Zdjęcia nadesłane przez uczestników konkursu zostaną poddane głosowaniu. Osoby, które zbiorą największą liczbę głosów mogą liczyć na bardzo cenne nagrody dla miłośników zwiedzania klimatycznych zamków, zarówno tych, w których straszy, jak i tych, które mogą pochwalić się mniej przerażającymi legendami i historiami. Sprawdź szczegóły konkursu już teraz i dowiedz się, jakie nagrody możesz wybrać. Na pewno będziesz z nich bardzo zadowolony!