Natalia Lewandowska zgarnęła sztabkę złota – najważniejszą nagrodę na akademii ósmoklasistów opuszczających Szkołę Podstawową nr 3 w Złotoryi. Z „tysiąclatką” pożegnało się dziś 95 absolwentów, wśród nich kilkoro uczniów z Ukrainy. Jedna czwarta zakończyła naukę ze świadectwem z wyróżnieniem. Poloneza odtańczyli na starówce.
Sztabkę złota, czyli Nagrodę Burmistrza, wręczył Robert Pawłowski, który na scenę w Złotoryjskim Ośrodku Kultury zaprosił także swojego zastępcę Pawła Kuliga, przewodniczącego rady miejskiej Waldemara Wilczyńskiego i szefa komisji oświaty Marcina Gagatka. O złoto dla Natalii Lewandowskiej wnioskowała rada pedagogiczna „trójki” – za to, że miała najwyższą ocenę z zachowania, średnią ocen powyżej 5,0 oraz promowała szkołę i miasto, m.in. w konkursach.
Z kolei Nina Oleryk i Sylwia Świtalska otrzymały Nagrody Dyrektora Szkoły – za wytrwałość, osiągnięcia, sukcesy, pracowitość i efektywność.
Ze świadectwa z czerwonym paskiem (średnia ocen co najmniej 4,75) cieszyli się dziś: Liliana Andruchów, Mikołaj Baranowski, Krystian Konwa, Igor Kozakiewicz, Hubert Mazurek, Maja Tworowska, Bartosz Zwiernik z klasy 8A, Miłosz Borucki, Robert Hnat, Adam Kaczmarski, Mateusz Kowalczyk, Maciej Okulski, Nina Oleryk, Jakub Pisarski, Aleksander Szczecina i Marcel Szymczyk z 8B, Hanna Huczek, Tomasz Kosiński, Julia Mileszko, Lena Panasiuk, Aleksandra Szestak i Oliwia Wąsowicz z 8C oraz Marcelina Drabik, Natalia Lewandowska i Sylwia Świtalska z 8D.
– Moi drodzy, życie mamy tylko jedno, to nie jest gra komputerowa, nie mamy wielu możliwości. Tak naprawdę to od was będzie zależało, czy będziecie w życiu spełnieni i szczęśliwi. To nie jest tak, że wygrywają tylko ci najpiękniejsi, ci najmądrzejsi i ci najbardziej przebojowi. Na kortach Rolanda Garrosa jest taki napis: „Zwycięstwo należy do najwytrwalszych”. Jeżeli będziecie zdeterminowani, jeżeli będziecie ciężko pracować, jeżeli będziecie bardzo czegoś chcieli, to po prostu to ociągnięcie. Tak moi drodzy wygląda życie. Nie przypadkiem wywołałam napis z Rolanda Garrosa. Bo w życiu trzeba mieć drogowskazy. I takim drogowskazem dla was może być młoda dziewczyna, mająca 22 lata, a zatem niewiele starsza od was, która niedawno na tych kortach tryumfowała po raz trzeci. Ciężko pracowała, by dziś być na tym szczycie. Wy też możecie być na tych szczytach, jeżeli będziecie bardzo czegoś chcieli. Podam wam też drugi przykład. Tu, wśród was, są uczniowie z Ukrainy, którzy rok temu po wybuchu wojny przybyli do nas do szkoły. Przyjechali bez znajomości języka, przerażeni, z jedną walizką. A dziś oni też odnieśli sukces: skończyli szkołę podstawową. Gratuluję wszystkim, ponieważ każdy z was odniósł sukces w tej chwili na miarę swoich możliwości. Pamiętajcie, że wystarczy jedno życie, jeżeli podejmiemy właściwe decyzje i skorzystamy z tych drzwi, które będą się otwierały – tak żegnała swoich uczniów Danuta Boroch, dyrektorka SP3.
Do absolwentów zwrócił się również burmistrz Pawłowski: – Moi drodzy, kończycie jedną z najlepszych szkół na Dolnym Śląsku. To jest fakt. Zostaliście przez waszych nauczycieli i rodziców obdarowani taką wyprawką na dorosłe życie. Co w niej się znajduje? Obowiązkowość, sumienność, miłość do nauki… Myślę, że nawet jak się do tego nie przyznajecie, to macie ciekawość świata. I z tej ciekawości będziecie w tym swoim prawie dorosłym życiu korzystać. Macie też w tej wyprawce miłość do waszej małej ojczyzny, którą jest to miasto. Ta wyprawka jest po to, żebyście sprostali wyzwaniom, która przed wami stoją. A są naprawdę wielkie. Musicie jako pokolenie ratować naszą planetę przed katastrofą klimatyczną, to wy być może będziecie tymi, którzy polecą do gwiazd, będą się zmagać na co dzień ze sztuczną inteligencją. Życzę wam wytrwałości, spełnienia marzeń i żebyście konsekwentnie podążali do celu, który sobie wyznaczyliście.
Burmistrz podziękował przy tym rodzicom, nauczycielom, w tym osobno Renacie Musze i Renacie Fuchs – za to, że przyczyniły się do sukcesów Natalii Lewandowskiej, a także dyrektorce szkoły – bo „trwa nie tylko na posterunku, ale wnosi też nową jakość”.
Nie samymi jednak nagrodami za sumienną naukę ósmoklasista żyje. Wyróżnienia trafiają również do tych, dla których wielką pasją jest sport i odnoszą w nim sukcesy. W tym roku otrzymali je: Maja Tworowska, Kinga Gliwa, Sylwia Świtalska, Krystian Konwa, Hubert Mazurek, Miłosz Borucki, Antoni Wojtczak i Marcel Szymczyk. Z kolei Liliana Andruchów, Blanka Kędra, Maja Kościółek, Żaklina Kala, Magdalena Pawlak, Kacper Widomski, Karolina Łusiewicz, Nikola Pogońska, Sylwia Świtalska, Kinga Gliwa, Maja Walczyk i Oskar Szymczak zostali nagrodzeni za aktywność w wolontariacie. Tytuł Superekologa klas 7 i 8 (za zaangażowanie w oczyszczanie środowiska z niepotrzebnego i zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zużytych baterii) otrzymał Bartosz Zwiernik, wyróżniono również Mikołaja Baranowskiego i Igora Juszczyka. Za służbę przy sztandarze nagrody powędrowały do: Mai Tworowskiej, Marcela Szymczyka, Krystiana Konwy i Karoliny Łusiewicz.
Ta ostatnia zabrała głos w imieniu absolwentów. – Drodzy nauczyciele, kochani wychowawcy, chcemy wam dziś podziękować za trud włożony w nasze wychowanie, naszą edukację, za niegasnącą życzliwość i cierpliwość oraz przede wszystkim za całą wiedzę, jaką nam przekazaliście – powiedziała, zapraszając na scenę wychowawców klas ósmych: Martę Włodarczyk, Alicję Szapował, Pulinę Chaim i Wioletę Michalczyk, którym uczniowie wręczyli wiązanki kwiatów.
Swoje 5 minut na scenie mieli też rodzice. Tym najbardziej zaangażowanym w życie szkoły podziękowała jej dyrekcja. Z kolei mamy i tatowie dziękowali nauczycielom za wytrwałość i cierpliwość w wychowaniu ich dzieci.
Akademia, podczas której nie zabrakło występów muzycznych (śpiewały po angielsku Daria Abramtsowa i Aleksandra Majcher oraz po ukraińsku Lilia Vovkiv) , a także krótkiego programu artystycznego, zakończyła się wezwaniem pani dyrektor do poloneza. Tego ósmoklasiści nie zaczęli od razu, bo najpierw musieli przejść z ZOK-u do Rynku. To tu miał miejsce ostatni, taneczny akcent pożegnania tegorocznych absolwentów „trójki”.