To było wyjątkowe zakończenie klas ósmych w Szkole Podstawowej nr 3, po raz pierwszy bowiem szkolne mury opuściła aż tak liczna grupa uczniów. Świadectwa odebrało ponad 130 absolwentów, w tym ponad jedna trzecia z wyróżnieniem. Pożegnalna gala w ośrodku kultury trwała dwie godziny i nie zabrakło podczas niej nie tylko nagród, kwiatów i podziękowań, ale także haseł antywojennych.
A zaczęło się artystycznie – od pomysłowej inscenizacji „Małego Księcia”, którą pod kierunkiem Elżbiety Adamowicz uczniowie „trójki” przygotowali specjalnie dla absolwentów na galę.
– To nie przypadek, że został wam dedykowany „Mały Książę”. To jedna z ulubionych postaci na egzaminie ósmoklasisty. Jestem przekonana, że część z was o Małym Księciu pisała albo opowiadanie, albo rozprawkę – tłumaczyła dyrektorka Danuta Boroch.
Pani dyrektor w swoim pożegnalnym przemówieniu cytowała noblistę, amerykańskiego bojownika o równouprawnienie i „dyżurne” na takich uroczystościach słowa jednej z piosenek znanego polskiego zespołu rockowego.
– Coś się kończy, a za chwilę coś dla was się zacznie. Tak jak do tej pory to wasi rodzice stali obok was i was wspierali, często może za was rozwiązywali wasze problemy, tak teraz tak naprawdę wasza przyszłość jest w waszych rękach. Bob Dylan śpiewał: Możesz wybudować drabinę do gwiazd i każdego dnia wspinać się po jej szczeblach. Moi drodzy, „sky is the limit”, niebo jest granicą. Musicie tę swoją przyszłość planować mądrze i rozsądnie, na miarę swoich możliwości. Bo jeżeli postawimy sobie zbyt wysoko poprzeczkę, to przyjdą momenty rozczarowania. A jeżeli będziemy powoli zmierzać małymi krokami do przodu, to z całą pewnością łatwiej nam będzie odnieść sukces. Ważne też jest, abyście nie zaprzestali marzyć. To marzenia prowadzą na właściwe drogi, dają inspirację, pobudzają do działania. Martin Luther King powiedział kiedyś: jeśli nie możesz latać, to biegnij, jeśli nie możesz biegać – idź, jeśli nie możesz iść, to się czołgaj. Najważniejsze jest, abyś w swoim życiu zawsze zmierzał do przodu. Tego wam życzę: nie stójcie w miejscu, uczcie się przez całe życie, także na błędach, choć niekoniecznie na swoich – mówiła.
Danuta Boroch podziękowała również rodzicom z wsparcie i zrozumienie oraz nauczycielom za ich wysiłek, zwłaszcza w obliczu pandemii. – Na koniec sparafrazuję piosenkę Elektrycznych Gitar: „To już jest koniec, nie ma już nic, jesteście wolni, możecie iść”. Tyle – zakończyła, zbierając gromkie oklaski.
Robert Pawłowski, który zabrał głos po pani dyrektor, podkreślał, że jest pod ogromnym wrażeniem spektaklu o Małym Księciu. – Myślę, że niejeden teatr, i to całkiem nobliwy, nie powstydziłby się takiej inscenizacji – chwalił. Do absolwentów z kolei powiedział: – Zamykacie dziś jedne drzwi, by za moment otworzyć następne. Co za nimi będzie? Żyjecie w jednym z najlepszych miejsc w Europie, które stwarza wielkie możliwości dla was. Gwiazdy są w zasięgu waszych rąk, wystarczy tylko odrobina cierpliwości i wytrwałości, a ich sięgniecie. Gratuluję wam, kończycie bardzo dobrą szkołę. Nie zmarnujcie tego, sięgajcie do gwiazd, miejcie marzenia, realizujcie je.
Burmistrz jak zwykle przyznał nagrody wybitnym ósmoklasistom. Mieli szansę je uzyskać uczniowie z najwyższą, oceną z zachowania, średnią ocen powyżej 5,0 oraz promujący szkołę i miasto. Sztabki złota trafiły w tym roku aż do trzech absolwentek: Zofii Tłuczek, Julii Fajkisz i Karoliny Czernatowicz.
Kolejna czwórka mocno wyróżniających się na plus absolwentów: Kacper Stanowski, Karolina Korzystko, Hanna Sosa i Hanna Kulas otrzymała Nagrodę Dyrektora.
Aż 49 ze 132 ósmoklasistów SP3 ukończyło szkołę ze świadectwem z wyróżnieniem (średnia co najmniej 4,75 i bardzo dobra ocena z zachowania). Co ciekawe, w dwóch z sześciu klas taką cenzurkę odebrała większość uczniów. Lista wyróżnionych była tak długa, że wychodzili na scenę w trzech grupach (razem ze swoimi rodzicami, którzy otrzymywali listy gratulacyjne). W klasie 8a byli to: Piotr Dereń, Jakub Kotylak, Szymon Kotylak, Aleksandra Kocyła, Marlena Kulig, Milena Kulig, Maria Maas, Jakub Matuszczyk, Tomasz Słonina, Filip Służałek, Patryk Wachełka, Paulina Wałek i Wojciech Wąsowski; w 8b: Filip Banaszek, Jeremiasz Madeja, Oliwia Pastyrnak, Michał Soja, Kacper Stanowski i Zofia Tłuczek; w 8c: Karolina Czernatowicz, Julia Fajkisz, Daria Hanusiewicz, Emilia Kałka, Karolina Korzystko, Hanna Kruszczyńska, Aleksandra Łukasiewicz, Alicja Markowska, Maja Masek, Hanna Mędrek, Joanna Niedzielska, Hanna Sosa, Julia Stelmach, Marika Świtalska Marta Zielińska; w 8d: Natalia Gagatek, Dominika Ostręga, Bartosz Polański, Wiktor Postrzelony, Maciej Preyzner, Małgorzata Skoczypiec, Patrycja Sowa i Mateusz Stafisz; w 8e: Maurycy Hajdun, Michał Kalinowski, Julia Misiura i Julia Sokołowska; w 8f: Agata Jokiel, Amelia Kucybała i Hanna Kulas.
Tradycyjnie nie zabrakło nagród dla najlepszych sportowców wśród absolwentów. Trafiły do: Wojciecha Wąsowskiego, Oliwii Pastyrnak, Kacpra Stanowskiego, Karoliny Czernatowicz, Natalii Gagatek, Bartosza Polańskiego, Mateusza Stafisza, Marcela Strojka, Oskara Widomskiego, Wiktora Wolniaka i Agaty Jokiel.
Szkoła przyznała też kilkunastu absolwentkom nagrody na działalność w wolontariacie. Tutaj na wyróżnienie zasłużyły: Julia Fajkisz, Emila Kałka, Karolina Korzystko, Aleksandra Łukasiewicz, Joanna Niedzielska, Magdalena Sobieska, Hanna Sosa, Maja Szczogiel, Marika Świtalska, Marta Zielińska, Julia Misiura, Agata Jokiel, Amelia Kucybała, Hanna Kulas, Katarzyna Serafin, Julia Walczyk, Martyna Walczyk i Malwina Wankiewicz.
Statuetkę Superekologa odebrał Borys Grubczyński. Na podium w szkolnej akcji recyklingowej znaleźli się również Eryk Rygielski i Miłosz Szymczak. Z kolei za reprezentowanie szkoły w konkursach wokalnych statuetki otrzymały Julia Fajkisz i Marika Świtalska.
Czwórka tegorocznych absolwentów: Zofia Tłuczek, Wiktor Postrzelony, Julia Sokołowska i Agata Jokiel zakończyła wczoraj służbę przy sztandarze szkolnym. I oni otrzymali na scenie podziękowania, podobnie jak Hanna Sosa, Maciej Preyzner, Wiktor Galar i Julia Misiura, którzy pracowali w samorządzie uczniowskim.
I jeszcze nagrody za wzorowe czytelnictwo i pracę na rzecz szkolnej biblioteki. Tutaj brylowali: Paulina Wałek, Emilia Domańska, Ewa Pasek, Emma Wawruszczak, Łukasz Wicher, Joanna Sałamaj, Julia Stelmach, Wiktor Postrzelony, Małgorzata Skoczypiec, Julia Sokołowska, Jakub Tusiński, Malwina Wankiewicz i Wiktoria Sadoch.
Finał czwartkowej gali to podziękowania. W imieniu absolwentów głos zabrała Hanna Sosa, która wyraziła wdzięczność nauczycielom za pomoc, cierpliwość i życzliwość. Uczniowie opuszczający szkołę podziękowali też koszami kwiatów swoim wychowawcom: Elżbiecie Adamowicz, Renacie Musze, Aleksandrze Rogulskiej, Witoldowi Kuczyńskiemu, Aleksandrze Kroczak i Wiesławowi Grzywie. Były również laurki dla tych rodziców- przyjaciół szkoły, którzy wspierali nauczycieli i angażowali się w działania wychowawcze prowadzone w placówce.
– Mimo tego, że to były trudne czasy dla młodzieży, dla szkół, przeszliśmy przez to wszyscy wzorowo – podkreślała Barbara Zwierzyńska-Doskocz, przewodnicząca rady rodziców i mama jednego z tegorocznych absolwentów, która również złożyła podziękowania dla kadry pedagogicznej, przypominając, że obecny rocznik absolwentów jest tym, który jako pierwszy doświadczał wielu zmian, nierzadko kontrowersyjnych, zachodzących w ostatnich latach w systemie oświaty. – Dziś nasze dzieci odebrały mnóstwo dyplomów, nagród, podziękowań, wychodzą z tej szkoły silne, dumne, dostały lekcję, jak kochać swoją małą ojczyznę, jak być solidarnym, gdy wybuchła wojna, lekcję solidarności, empatii, otwarcia na innych. Chcę wam, nauczyciele, powiedzieć, że my, rodzice, jesteśmy pełni podziwu, że mimo tak trudnych warunków pracy dalej trwacie na swoim miejscu, by zarażać nasze dzieci pasją.
A szkołę podstawową ósmoklasiści z „trójki” zakończyli nie śpiewająco, lecz… tanecznie – polonezem, którego po gali brawurowo zatańczyli w Rynku (nagranie można obejrzeć TUTAJ).