„Odmrażanie” złotoryjskich szkół podstawowych potrwa dłużej, bo rodzice najmłodszych uczniów w przytłaczającej większości nie decydują się na razie na powrót dzieci do placówek. Zaledwie dwudziestu paru z nich zadeklarowało, że przyprowadzi w poniedziałek swoje pociechy na zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Będą musieli wcześniej podpisać specjalne oświadczenia. Obydwie miejskie podstawówki przygotowują się natomiast na przyjęcie ósmoklasistów, którzy mają przyjść na konsultacje. Szykują też miejsce do… kwarantanny dla bibliotecznych podręczników.
W Szkole Podstawowej nr 1 im. Marii Konopnickiej do klas I-III uczęszcza 174 dzieci. Udział w zajęciach od poniedziałku 25 maja zadeklarowali rodzice tylko 14. – Przy czym już wiemy, że jedno z nich nie będzie jednak chodzić do szkoły. Co będzie ostatecznie w poniedziałek, to się okaże. Na pewno ze względu na małe zainteresowanie ze strony rodziców nie będziemy prowadzić zajęć dydaktycznych, a jedynie opiekuńczo-wychowawcze – mówi Izabela Stemplowska, dyrektorka placówki.
Szkoła przy pl. Niepodległości otwiera też zerówkę. Dla jednego przedszkolaka. – Jedna z mam zgłosiła, że od poniedziałku chciałaby przyprowadzać dziecko od godz. 7 do 15 – dodaje pani dyrektor.
Reszta rodziców przedszkolaków i uczniów klas I-III, których jest jeszcze ponad 180, nie zdecydowała się posłać swoich dzieci do szkoły w obecnej sytuacji epidemiologicznej. Izabela Stemplowska uważa, że to bardzo odpowiedzialne podejście. – Uświadomili sobie prawdopodobnie, że udział dzieci w zajęciach stanowi dla nich realne zagrożenie i że mogą one przynieść wirusa ze szkoły do domu i pozarażać innych. Niektórzy już teraz zapowiadają, że zostawiają dzieci pod swoją opieką do końca roku szkolnego – podkreśla.
Jeśli chodzi o ósmoklasistów z „jedynki”, chęć udziału w konsultacjach przed czerwcowym egzaminem kończącym szkołę wyraziło na razie 18 z nich. Interesują ich głównie przedmioty egzaminacyjne, czyli język polski, matematyka i przede wszystkim język angielski. Konsultacje będą się odbywać indywidualnie, a w przypadku większej liczby chętnych dyrekcja ustaliła, że w salach będzie mogło przebywać jednocześnie tylko 4 uczniów.
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Henryka Brodatego również otwiera od najbliższego poniedziałku oddział przedszkolny. – Na tę chwilę chęć przyprowadzenia dziecka deklaruje dziewięcioro rodziców. Ilu rzeczywiście się na to zdecyduje po niedzieli, tego nie wiemy – mówi Danuta Boroch, dyrektora SP nr 3.
W „trójce” zajęciami dla uczniów klas I-III zainteresowanych jest jeszcze mniej rodziców niż w SP nr 1, choć takich dzieci w placówce przy ul. Wilczej jest znacznie więcej, bo ponad 240. Do szkoły w poniedziałek 25 maja ma przyjść tylko 9 z nich, a więc nawet nie 5 proc. Przy czym zgodnie z deklaracjami rodziców złożonymi w tym tygodniu, od 1 czerwca ma dojść jeszcze dwójka.
Ze względu na tak niewielką liczbę uczniów, SP nr 3 także poprzestanie na zajęciach opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych przez nauczycieli świetlicowych. Będą się odbywać od godz. 6 do 16, a w świetlicy nie będzie mogło przebywać więcej niż 6 dzieci (w przypadku przedszkolaków – 4). Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I-III wpuszczane będą do szkoły wejściem od strony przedszkola. Zostaną przyjęte na zajęcia tylko wtedy, jeśli rodzice podpiszą obszerne oświadczenie mówiące m.in. o tym, że ich pociecha nie miała kontaktu z osobą zakażoną wirusem COVID-19 oraz nikt z członków najbliższej rodziny nie przebywa na kwarantannie (treść dokumentu można znaleźć TUTAJ).
SP nr 3 opracowała też harmonogram konsultacji dla ósmoklasistów (publikujemy go pod tekstem), którzy będą mogli z nich skorzystać od najbliższego poniedziałku w godz. od 8 do 14. To szansa dla tych, którzy chcą uzupełnić wiedzę bądź poprawić ocenę przed egzaminem zaplanowanym na 16, 17 i 18 czerwca. Wszyscy nauczyciele „trójki” wezmą udział w obowiązkowych dyżurach konsultacyjnych. Ze względów bezpieczeństwa w jednej sali lekcyjnej będzie się mogło spotkać z nauczycielem nie więcej niż 6 uczniów, dlatego lepiej wcześniej zgłosić chęć udziału w konsultacjach. Dla ósmoklasistów szkoła otworzy wyłącznie wejście główne, ale nie będą mieli możliwości skorzystania z szatni.
Od 1 czerwca konsultacje na podobnych zasadach, czyli m.in. z ograniczeniem liczby uczniów w jednym pomieszczeniu, ruszą w „trójce” również w przypadku uczniów klas IV-VII, którzy będą mogli uzupełnić zaległości. Harmonogram pojawi się na stronie internetowej szkoły w przyszłym tygodniu. Dostępni mają być wszyscy nauczyciele.
W pierwszy czerwcowy poniedziałek SP nr 3 otworzy również bibliotekę szkolną, by uczniowie mogli zwrócić podręczniki i pozostałe książki. Będzie czynna do końca roku szkolnego od godz. 8 do 14. W tym przypadku szkoła także wprowadziła specjalne procedury bezpieczeństwa.
– Książki muszą przejść 3-dniową kwarantannę. To nie żart – uśmiecha się pani dyrektor – musimy zapewnić osobne pomieszczenie, w którym podręczniki i lektury zwracane przez uczniów będą mogły leżakować przez 3 dni. Dopiero wtedy staną się bezpieczne i wrócą na biblioteczne półki. To jedna z wytycznych nakreślonych przez ministerstwa zdrowia i edukacji.