W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Złotoryi prowadzone są zajęcia z kodowania i programowania.
Wszyscy w obecnym świecie korzystamy z komputerów i technologii cyfrowej. Żyjemy w świecie pełnym kodów: znaki drogowe, litery (kody językowe), cyfry (kody liczbowe), nuty (zakodowane dźwięki). Dlatego dwie nauczycielki z OSW Lucyna Kortus i Monika Wojtkowiak, próbują zarazić swoich uczniów umiejętnościami kodowania i programowania.
Zajęcia są prowadzone w klasach V-VIII Szkoły Podstawowej oraz w klasie III gimnazjum, w ramach lekcji obowiązkowych oraz zajęć dodatkowych.
- Uczniowie poznają elementy programowania oraz wykorzystania go i zastosowania w różnych dziedzinach edukacji. Dodatkowo rozwijają logiczne myślenie, uczą się współpracy w grupie oraz, poprzez łatwość osiągania w tej dziedzinie sukcesu, zwiększają poczucie własnej wartości – uważają nauczyciele.
Nauczycielki doszły do wniosku, że świetnym sposobem, a zarazem metodą nauczania będzie zastosowanie elementów programowania w różnych dziedzinach nauczania. Dlatego dołączyły z uczniami do grupy „Uczymy dzieci programować". – Od tego rozpoczęła się nasza zabawa z kodowaniem, w którą z powodzeniem zaangażowałyśmy uczniów. Treści programistyczne w zadaniach włączone są w zajęcia dydaktyczne z zakresu różnych edukacji, np. matematycznej, artystycznej, polonistycznej. Treść zadań jest ściśle powiązana z podstawą programową. Nasi uczniowie bawiąc się, nawet nie wiedzą, że się uczą – mówią nauczycielki z OSW.
Dzięki zdobytej wiedzy uczniowie wzięli udział w ogólnopolskim Europejskim Tygodniu Kodowania. Za wykonane działania otrzymali nagrodę w postaci maty do kodowania.
Wygrana tylko dodała im skrzydeł i pojęli się kolejnego wyzwania, w ramach programu „UDZP – Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli radość kodowania”. Przez 5 dni bardzo aktywnie wykonywali liczne zadania, m.in. kodowali flagę i godło Polski na wirtualnej macie. Za te przedsięwzięcia otrzymaliśmy kolejną nagrodę główną – ozobota (robot do nauki).
- Naszym kolejnym celem jest zapoznanie uczniów z programowaniem komputerowym, min. na platformie Scratch junior oraz OzoBlockly.pl. Zachęcamy wszystkich do wprowadzenia do zajęć lekcyjnych elementów kodowania i programowania. To świetna zabawa oraz ciekawe i atrakcyjne pomysły na zwykłe lekcje – mówią na koniec Lucyna Kortus i Monika Wojtkowiak.