AMUL, czyli Aktywny Mały Uniwersytet Latający, zawitał do złotoryjskich szkół. To projekt realizowany przez studentów i pracowników z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Jako pierwsi w zajęciach brali udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Złotoryi. 19 studentów psychologii przeprowadziło w 20 klasach trzygodzinne warsztaty psychologiczne i naukowe dotyczące m. in.: cieczy nienewtonowskiej, chemii w kuchni, eksperymentowania z powietrzem, zawartości cukrów w produktach spożywczych i ich roli w rozwoju organizmu, zasad działania mózgu i umysłu, podstaw szyfrowania i programowania, a także kreatywnego myślenia i pracy zespołowej.
Uczniowie klas I-VI na bezpłatnych zajęciach mieli okazję doświadczyć innych niż na co dzień form edukacji dostosowanych do ich wieku i potrzeb. Z wielkim zaangażowaniem realizowali ciekawe eksperymenty i doświadczenia. Dopełnieniem wszystkiego były kolorowe kapelusze, które widniały na głowach dzieci i prowadzących. – Prowadzimy zarówno naukowe, jak i psychologiczne zajęcia z dziećmi. Takie, które pomagają trochę inaczej spojrzeć na te zwykłe zajęcia w szkole. Wrażenia z pobytu w Złotoryi mamy bardzo pozytywne, dobrze się bawiliśmy i mamy nadzieję, że dzieci też – mówiła po zakończeniu spotkania z klasą IIIb Joanna Reksniś, studentka IV roku psychologii UAM.
Po południu prof. dr hab. Anna Izabela Brzezińska, pomysłodawczyni AMUL-u i opiekunka studentów, spotkała się z rodzicami i wychowawcami uczniów klas Va, Vb, Vc i VIc, z którymi przeprowadziła warsztaty dotyczący szeroko pojętej współpracy ze szkołą. Natomiast studenci pod okiem nauczycielki SP 1 Małgorzaty Szcześniak poznawali Złotoryję. – Było super, robiliśmy wieżę z makaronu, była chemia, różne eksperymenty. Było inaczej niż codziennie. Zawsze mogłyby być takie lekcje. Przekonaliśmy się, że współpracując, możemy osiągnąć więcej – mówili zadowoleni z zajęć uczniowie.
Podobnie wypowiadali się rodzice i wychowawcy. – Wyjątkowe spotkanie. Spotkałam panią profesor pierwszy raz, a miałam wrażenie, jakby wiedziała, o co chcę zapytać. Mam nadzieję, że nie było to ostatnie spotkanie. Chyba będę musiała się trochę zmienić, przede wszystkim jako mama – powiedziała jedna z uczestniczących w spotkaniu matek.
Warsztaty przeprowadzone zostały również w Zespole Szkół Miejskich w Złotoryi oraz w podstawówce i gimnazjum w Rokitnicy. – W dwugodzinnych warsztatach brały udział wszystkie klasy z naszej szkoły. Wrażenia bardzo pozytywne – przesympatyczni studenci, jak i wspaniała pani profesor Brzezińska. Uczniom bardzo podobały się tak urozmaicone zajęcia. Możemy być wdzięczni doktor Danucie Peszko, która zainicjowała te spotkania w naszym mieście – mówi Danuta Boroch, dyrektor ZSM w Złotoryi.
AMUL to inicjatywa pracowników, doktorantów i studentów Instytutu Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, którzy pod kierunkiem prof. Brzezińskiej organizują nietuzinkowe zajęcia dla uczniów z niewielkich szkół w małych miasteczkach i na wsiach.