Kara do 5 lat pozbawienia wolności grozi mieszkańcowi powiatu górowskiego, który zlekceważył postanowienie sądu i mimo dożywotniego zakazu kierowania pojazdami ponownie wsiadł za kierownicę samochodu.
40-letni mężczyzna został zatrzymany do policyjnej kontroli drogowej na terenie gminy Zagrodno. Sprawdzenie jego danych w policyjnych systemach wykazało, że nie powinien wsiadać za kierownicę, ponieważ posiada dożywotni sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Policjanci uniemożliwili mu kierowanie autem i poinformowali o dalszych czynnościach w sprawie oraz konsekwencjach karnych za popełnione przestępstwo. Swoje zachowanie będzie tłumaczył przed sądem.
W ostatnim czasie 40-latek nie był jedynym kierowcą z sądowym zakazem, który został zatrzymany przez złotoryjskich policjantów. Czym jest taki zakaz i z jakimi konsekwencjami musi się liczyć kierowca, który go zlekceważy?
– Sądowy zakaz prowadzenia pojazdów jest środkiem karnym, który stosuje się wobec kierowców, którzy popełnili przestępstwo lub wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Najczęściej jest on stosowany wobec kierowców, którzy prowadzili pojazd w stanie nietrzeźwości (ewentualnie pod wpływem środka odurzającego – dop. red.) lub swoim zachowaniem na drodze doprowadzili do bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wymierza się go na okres od 6 miesięcy do 15 lat lub dożywotnio. Oczywiście czas trwania takiego zakazu zależy od okoliczności popełnionego czynu. Najważniejsze jest to, aby kierowca przez ten sądownie ustalony okres czasu nie wsiadał za kierownicę pojazdów. Kiedy jednak naruszy ten zakaz, popełnia przestępstwo wynikające z artykułu 244 kodeksu karnego. Grozi za nie kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat i wysoka grzywna – informuje mł. asp. Dominika Kwakszys, rzeczniczka prasowa KPP w Złotoryi.