Dzisiaj, na terenie powiatu złotoryjskiego, policjanci ruchu drogowego prowadzą działania kontrolno-prewencyjne pn. „Twoje światła, twoje bezpieczeństwo”.
Mundurowi sprawdzają prawidłowe działanie świateł oraz ich właściwe ustawienie. Te parametry mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Jeśli oświetlenie jest wadliwe, wzrasta prawdopodobieństwo wypadku.
– Dobrze ustawione światła to podstawa. Pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę, bądź pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem. Zbyt nisko padające światło może niedostatecznie oświetlić jezdnię, jeśli natomiast światła są ustawione za wysoko, to oślepiają innych uczestników ruchu. Oświetlenie pojazdu jest też niezwykle ważne w złych warunkach atmosferycznych i przy niedostatecznej widoczności, kiedy wzrasta prawdopodobieństwo wypadku drogowego – mówi rzeczniczka złotoryjskiej policji, sierż. szt. Dominika Kwakszys.
O tym, w jakie rodzaje świateł powinien być wyposażony pojazd poruszający się po drodze mówi ustawa „Prawo o ruchu drogowym”.
W Polsce od 2007 roku obowiązkowo używamy świateł mijania przez cały rok. Przepisy mówią, że kierujący pojazdem:
jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza,
może używać świateł do jazdy dziennej zamiast świateł mijania w czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza,
może używać świateł drogowych, zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, w czasie od świtu do zmierzchu, na nieoświetlonych drogach, o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie.
– Kontrola drogowa związana z niewłaściwym używaniem świateł przez kierującego, może zakończyć się grzywną w postaci mandatu karnego, skierowaniem wniosku do sądu, a nawet w przypadku złego stanu technicznego oświetlenia, zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego – ostrzega Dominika Kwakszys.