Policjant ze Złotoryi wspólnie z innym mężczyzną pomogli 10-letniej dziewczynce pogryzionej przez psa.
Do zdarzenia doszło w godzinach popołudniowych na jednej z głównych ulic Złotoryi. Funkcjonariusz z miejscowej jednostki policji w czasie wolnym od służby zauważył na chodniku gryzące się psy, a pośród nich dziewczynkę. Natychmiast zatrzymał pojazd i wspólnie z innym kierującym, który również dostrzegł co się dzieje, pospieszył z pomocą dziecku.
Mężczyźni najpierw rozdzielili i odgonili gryzące się psy, a gdy zauważyli, że dziewczynka została przez jednego z nich pogryziona, wezwali służby ratunkowe.
Do czasu przyjazdu patrolu policji i karetki pogotowia „ratownicy” zaopiekowali się przestraszoną 10-latką, a funkcjonariusz opatrzył jej ranę. Dziewczynka razem z mamą została przewieziona do szpitala. Na szczęście obrażenia nie były poważne, a jej zdrowiu nic nie zagraża.
Mundurowi ustalili właściciela agresywnego czworonoga, który za nieodpowiedzialny nadzór nad zwierzęciem został ukarany mandatem karnym.
- W związku z powyższym wydarzeniem apelujemy do właścicieli psów o zachowanie szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, a zwłaszcza w przypadku kontaktu małych dzieci z czworonogami – ostrzega sierż. Dominika Kwakszys, oficer prasowy KPP w Złotoryi.
Chcąc zapobiec podobnym wydarzeniom należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach:
Osobą bezpośrednio odpowiedzialną za psa jest jego właściciel lub osoba, która w danym momencie opiekuje się nim. Wszyscy właściciele i opiekunowie psów, niezależnie od posiadanej czy powierzonej opiece rasy psa, obowiązani są do zachowania ostrożności. Czujność i rozwagę należy zachować niezależnie od wielkości czy rasy psa, pamiętając o tym, że nawet niewielki pies, niestanowiący większego zagrożenia dla dorosłego człowieka, może być przyczyną poważnego uszkodzenia ciała małego dziecka.
Dla zwiększenia bezpieczeństwa pies powinien być wyprowadzany na smyczy, a jeżeli przejawia agresję wobec ludzi czy innych zwierząt lub wynika to z przepisu prawa lokalnego, powinien mieć założony kaganiec. Spacerując z psem nie można pozostawiać go bez kontroli.
Właściciel psa zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, zobowiązany jest do obowiązkowego ochronnego szczepienia psa przeciwko wściekliźnie. Niedopełnienie tego obowiązku zagrożone jest karą grzywny.
Wobec niektórych ras psów obowiązują zaostrzone przepisy prawa, np. właściciel psa rasy uznanej za agresywną, w myśl przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt musi posiadać stosowne zezwolenie wydane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
fot. poglądowe – www.pixabay.com