Statystycznie rzecz biorąc, na elektronicznej mapie zagrożeń codziennie pojawia się jedno zgłoszenie – tak wynika ze statystyk złotoryjskiej policji, która podsumowała półtoraroczny okres funkcjonowania internetowej aplikacji. Przez ten czas mieszkańcy przekazali ponad 600 sygnałów o zagrożeniu bezpieczeństwa. Wszystkie sygnały zostały sprawdzone, niemal połowa z nich się potwierdziła.
Wczoraj minęło równo 1,5 roku, od kiedy na terenie powiatu złotoryjskiego zaczęła funkcjonować Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. To narzędzie internetowe, które zostało stworzone, aby zapewnić mieszkańcom łatwiejszy, bardziej anonimowy kontakt z policją. Dzięki aplikacji mogą zgłaszać sytuacje ze swojego otoczenia, które według nich bezpośrednio wpływają na poczucie bezpieczeństwa.
I mieszkańcy z tego narzędzia chętnie korzystają – w ciągu 18 miesięcy Komenda Powiatowa Policji w Złotoryi odnotowała ponad 600 zgłoszeń. Większość z nich to zagrożenia związane z nieprzestrzeganiem przepisów w ruchu drogowym: niewłaściwa infrastruktura drogowa – 152 zgłoszenia, przekraczanie dozwolonej prędkości – 122, nieprawidłowe parkowanie – 67 czy zła organizacja ruchu drogowego – 22. Do drugiej grupy najczęściej wskazywanych uciążliwości zalicza się m.in. spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych (142 zgłoszenia) oraz używanie środków odurzających (33).
Policjanci sprawdzili wszystkie sygnały naniesione na mapę. Do tej pory potwierdzili 246 zgłoszeń, natomiast ponad 360 nie potwierdziło się w terenie. Obecnie 3 nowe zgłoszenia czekają na sprawdzenie.
Policja wciąż wprowadza modyfikacje do mapy zagrożeń. – Staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom osób, które korzystają z aplikacji i rozbudowujemy kategorie. Od niedawna podczas nanoszenia zgłoszenia mamy możliwość dopisania, oprócz daty i godziny zdarzenia, również pory dnia oraz dnia tygodnia. Mamy także możliwość dodania krótkiego komentarza oraz dołączenia nawet 3 plików o maksymalnej wielkości 5 megabajtów. Takie rozwiązania mają ułatwić policjantom weryfikację zgłoszenia – tłumaczy sierż. Dominika Kwakszys, oficer prasowy KPP.
Do aplikacji dodano także nowe statusy: „potwierdzone/wyeliminowane” oraz „żart lub pomyłka”. – „Potwierdzonych/wyeliminowanych” zgłoszeń odnotowaliśmy 11, natomiast tych w kategorii „żart lub pomyłka” 3. Dzięki tej modyfikacji w przypadku potwierdzenia zgłoszenia użytkownik będzie wiedział, czy naniesione przez niego zagrożenie zostało wyeliminowane – dodaje pani rzecznik, która zapewnia, że każde zaznaczone na mapie zagrożenie wywołuje odpowiednią reakcję policji. – Funkcjonariusze sprawdzają i monitorują te miejsca – podkreśla sierż. Kwakszys.