Na wnuczka, na pracownika gazowni, na policjanta, na szklankę wody a nawet na nowego sąsiada. Oszuści wymyślają coraz to inne sposoby na to, by wyłudzić pieniądze od starszych osób. Mimo, że historie oszukanych w ten sposób ludzi bez przerwy nagłaśniane są w mediach, ufni seniorzy nadal tracą oszczędności. Aby zmniejszyć liczbę oszustw sierż. Dominika Kwakszys spotkała się z członkami złotoryjskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Głównym celem spotkania było przede wszystkim uwrażliwienie seniorów i ich najbliższych na sytuacje, w których mogą stać się ofiarami przestępstwa, zwiększenie świadomości uczestników w zakresie tego typu zjawisk i omówienie sposobów reagowania w takich sytuacjach.
Policjantka omówiła podczas spotkania najpopularniejsze metody stosowane przez oszustów. Nie zabrakło wskazówek dotyczących otwierania drzwi osobom nieznajomym, które pod pretekstem spisania licznika, zbiórki pieniędzy na cele charytatywne lub pomocy ze strony pracownika socjalnego są zapraszane do mieszkań, a następnie wykorzystując nieuwagę właścicieli okradają ich ze wszystkich oszczędności.
Uczestnicy spotkania wysłuchali również porad dotyczących kradzieży kieszonkowych i cmentarnych. Policjantka apelowała o pilnowanie swojego bagażu, dokumentów, torebek, telefonów, pieniędzy oraz innych wartościowych rzeczy podczas robienia zakupów w sklepach i na targowiskach, a szczególnie na cmentarzach. Przestrzegła przed noszeniem w torebce większej ilości gotówki oraz przed pozostawianiem torebek i saszetek bez opieki, ponieważ nawet chwila nieuwagi może spowodować, że pozostawione rzeczy zostaną skradzione.
Na koniec spotkania uczestnicy otrzymali ulotki prewencyjne informujące m.in. o metodach działania oszustów oraz o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa wraz z danymi teleadresowymi umożliwiającymi łatwy i szybki kontakt z dzielnicowym.