W czwartek odbędzie się ostatnie w tym miesiącu spotkanie konsultacyjne dotyczące zagospodarowania złotoryjskich podwórek – tym razem przy budynku na ul. Władysława Broniewskiego 23. Urzędnicy miejscy zaglądnęli w ten rejon miasta już dziś i rozmawiali z mieszkańcami z drugiego końca ulicy na ten sam temat.
W środowe popołudnie na Broniewskiego omawiano pomysły na urządzenie od nowa podwórza znajdującego się pomiędzy budynkami nr 2, 4, 6 i 8. Mieszkańcy większość z nich zaakceptowali, choć zaproponowali też pewne modyfikacje w lokalizacji parkingów i placu zabaw. Ten ostatni ma powstać na terenie zielonym przed blokiem Broniewskiego 4, co pozwoli wybudować więcej miejsc postojowych wzdłuż Broniewskiego 6 (na zdjęciu poniżej).
Uczestnicy spotkania nie mieli nic przeciwko temu, żeby na osiedlu, przy bloku nr 2, pozostało boisko. Poprosili też o zaprojektowanie w inny sposób zjazdu na podwórko z ul. Broniewskiego, tłumacząc, że jego obecny, ciasny profil bardzo utrudnia wjazd i wyjazd zimą, gdy jest ślisko. Ponadto przedstawili wniosek, żeby w projekcie znalazło się także utwardzenie dojazdu do garaży, który znajduje się za budynkiem nr 4.
Burmistrz Robert Pawłowski i Paweł Kulig, jego zastępca, zapowiedzieli, że lokalizacja tych miejsc parkingowych, które wstępnie zostały zaplanowane w pobliżu skrzyżowania Broniewskiego z Legnicką, może się jeszcze zmienić. – Planujemy przebudować to skrzyżowanie w przyszłości i przesunąć wyjazd z Broniewskiego kilkadziesiąt metrów w stronę centrum miasta, tak by znajdował się na wysokości wyjazdu z Vitbisu – tłumaczyli. Na tak zmodernizowanej krzyżówce wprowadzono by dodatkowe rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo pieszych, miałyby też powstać zatoki autobusowe i lewoskręty.
Do 29 grudnia złotoryjski magistrat czeka na pisemne wnioski i uwagi od mieszkańców Broniewskiego w sprawie rewitalizacji podwórza. Mogą je przesyłać na adres mailowy lub przez portal miejski, klikając TUTAJ.
A w czwartek 14 grudnia o godz. 16 będziemy mieli ostatni akt podwórkowych konsultacji. Odbędzie się przy budynku znanym w mieście jako „dawne ZOMO”. Nie będzie to pierwsza tego typu wizyta urzędników ratusza w tym miejscu – spotykali się już z mieszkańcami w sprawie zmiany wizerunku ich podwórka w 2021 r. (pisaliśmy o tym TUTAJ). Tym razem przyjdą ze wstępną koncepcją zagospodarowania tego miejsca.
A ta zakłada przede wszystkim zrobienie porządku z nawierzchnią ciągu pieszo-jezdnego na podwórku (ma być wybrukowany kostką betonową) oraz wybudowanie w jego głębi kilkunastu miejsc parkingowych. Powstać ma również małe boisko do koszykówki, plac zabaw, a przy nim ławki. Do tego plan przewiduje zamontowanie siedmiu LED-owych latarni i kamery monitoringu miejskiego (szczegóły na rysunku obok).