Tempa nabiera rewitalizacja podwórza przy Rynku. Trudno na razie powiedzieć, że teren pięknieje – bo jak okiem sięgnąć, pełno tutaj wykopów, hałd ziemi i palet z kostką brukową – ale w niektórych miejscach już widać nowe porządki. Zaawansowane są także prace na dwóch innych podwórkach na starym mieście: przy Przelocie i Cmentarnej. A w kolejce czekają następne.
Wykonawca, firma Jagielski, jest w tej chwili na etapie korytowania gruntu pod drogę dojazdową i parkingi, montowania krawężników oraz układania placów postojowych z kostki brukowej i płyt ażurowych przepuszczających wodę. Wyburzył też na zapleczu Rynku stare wiaty śmietnikowe i wyciął kilka drzew kolidujących z rozwiązaniami zastosowanymi w projekcie. Inwestycja zaczęła się od dolnej części (od strony ul. Ignacego Krasickiego) i posuwa się systematycznie do góry. Na samym dole gotowe są już dwa małe parkingi. Dzięki przesunięciu jednego z nich względem skarpy udało się uratować rosnący obok rozłożysty klon, który pierwotnie był przeznaczony do wycinki. Brukarze ułożyli już przynajmniej połowę chodnika łączącego dół z górą podwórza. I zakończyli prace na dwóch niewielkich placach manewrowych przy kamienicach od strony ul. Klasztornej.
– Inwestycja przebiega dość sprawnie, nie mamy od mieszkańców poważniejszych zgłoszeń związanych z uciążliwościami robót – podkreśla Jacek Janiak, naczelnik Wydziału Architektury, Geodezji i Rozwoju Miasta w Urzędzie Miejskim w Złotoryi.
Po rewitalizacji, która ma kosztować 1,9 mln zł, podwórko na zapleczu Rynku będzie dysponowało ok. 50 utwardzonymi miejscami parkingowymi dla okolicznych mieszkańców. Ale nie zabraknie też zieleni i nowych nasadzeń – cały obszar ma powierzchnię 5250 m kw., a po zakończeniu miejskiej inwestycji tereny zielone będą zajmować prawie 2,8 tys. m kw. Projekt przewiduje wybudowanie dwóch ogrodów deszczowych (każdy o powierzchni 20 m kw.), do których będzie odprowadzana woda opadowa z powierzchni nieprzepuszczalnych.
Dla dzieci powstanie plac zabaw z huśtawką, karuzelą i zjeżdżalnią (w zestawie z dwiema wieżami) – to w górnej części. Dla starszych mieszkańców miasto ustawi natomiast siłownię zewnętrzną wyposażoną w 6 urządzeń. „Znakiem firmowym” podwórka po przebudowie będzie jednak tężnia solankowa, która stanie w centralnej części, w pobliżu siłowni. Pojawią się też elementy małej architektury: blisko 20 ławek z oparciami, pergole obsadzone bluszczem, które będą jednocześnie pełnić funkcję suszarek, a także dwie zadaszone wiaty do segregacji odpadów, stojaki na rowery i kilkanaście słupów oświetleniowych z LED-owymi lampami. Na trzech z nich zamontowane zostaną kamery monitoringu miejskiego.
Roboty posuwają się także do przodu na innym podwórku znajdującym się na złotoryjskiej starówce, tym z wjazdem od strony ul. Przelot. Ułożone zostały już tutaj chodniki okalające niemal całe podwórze, gotowy jest również fundament pod stylowy słup oświetleniowy. Wykonawca, złotoryjska firma Budoprojekt, prowadzi obecnie roboty związane z podbudową placu manewrowego oraz przygotowaniem gruntu w centralnej części pod nowe nasadzenia.
Najszybciej z zagospodarowanego na nowo podwórka będą się cieszyć mieszkańcy ul. Cmentarnej. Tu prace są najbardziej zaawansowane – przekroczyły półmetek i powoli zbliżają się do końca. Wykonawca ułożył już większość krawężników i montuje betonowe płyty ażurowe na parkingu i drodze dojazdowej. Prawie gotowe jest także ogrodzenie oddzielające podwórze od skarpy.
Jak już wcześniej pisaliśmy, przebudowy doczeka się jeszcze 5 innych złotoryjskich podwórek: przy ul. Marii Konopnickiej, przy ul. Letniej, przy ul. Złotej oraz dwa przy ul. Słonecznej. Prace rewitalizacyjne obejmą łącznie obszar o powierzchni ponad 26 tys. m kw. Doprowadzą do wybudowania ponad 1,5 tys. m kw. nowych chodników, blisko 500 m kw. dróg dojazdowych, 4,7 tys. m kw. parkingów i placów manewrowych oraz ponad 5,2 tys. m kw. ciągów jezdno-pieszych. Powstanie ok. 230 oznakowanych miejsc postojowych dla samochodów.
Efektem inwestycji wartej 7,2 mln zł ma być wyraźna poprawa wizerunku mocno zdegradowanych obszarów miejskich. W grę wchodzi jednak nie tylko samo odnowienie infrastruktury na podwórzach, ale także przywrócenie im funkcjonalności – w taki sposób, by stały się wygodniejsze w użytkowaniu dla mieszkających wokół ludzi. Wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia całego szeregu prac, m.in. wybudowaniem utwardzonych miejsc parkingowych i dróg dojazdowych, chodników czy zadaszonych wiat śmietnikowych. Urząd Miejski w Złotoryi zorganizuje również przestrzeń do rekreacji i odpoczynku – mowa o placach zabaw, siłowniach zewnętrznych, wspomnianej już tężni czy altanie integracyjnej ze stołem i ławkami. Projekt zagospodarowania uwzględnia ponadto wyzwania wynikające ze zmian klimatycznych, dlatego część powierzchni będzie przepuszczalna, pojawią się też elementy sprzyjające retencji wody (tzw. ogrody deszczowe) oraz szereg nowych nasadzeń. Poprawi się poza tym bezpieczeństwo, bo podwórka zostaną lepiej oświetlone i objęte kamerami monitoringu miejskiego.
Przypomnijmy, że na czas rewitalizacji podwórek UM uruchomił dla mieszkańców tzw. szybką ścieżkę komunikacyjną w postaci specjalnego adresu mailowego: . Można na niego zgłaszać swoje wątpliwości i zapytania związane z inwestycją. Bezpośredni nadzór nad pracami pełnią w ratuszu: zastępca burmistrza Paweł Kulig, naczelnik Wydziału Architektury, Geodezji i Rozwoju Miasta Jacek Janiak (tel. 76 877 91 20) oraz podinspektorka ds. inwestycji Dorota Michalska (tel. 76 877 91 39).