Osiem automatycznych wiat śmietnikowych, do których będzie można wrzucić odpady tylko z kodem kreskowym, zamontuje na osiedlu Hoża-Słowackiego Urząd Miejski w Złotoryi. Większość z nich stanie na nieruchomościach spółdzielczych. Miasto podpisało już porozumienie z Agatem dotyczące nieodpłatnego udostępnienia terenu.
Do demontażu przeznaczone są śmietniki przy ulicach Słowackiego, Letniej, Hożej/Jesiennej, Zimowej, Wiosennej oraz na pl. Reymonta (za „jamnikiem”). Większość z nich ma konstrukcję metalową i jest w dosyć dobrym stanie, dlatego zostaną przeniesione w inne części miasta. W ich miejsce ustawione będą nowoczesne wiaty z automatycznie zamykanymi wrzutniami. To trzon tzw. inteligentnego systemu segregowania odpadów. Klapy w wiatach będą się otwierały tylko po zeskanowaniu kodu kreskowego naklejonego na worek ze śmieciami. Magistrat wyposaży w pakiet takich kodów każde gospodarstwo domowe, które złożyło deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Co ważne, każda z nowych wiat zostanie wyposażona w 5 kamer. Będą monitorowały przez 24 godziny na dobę ich wnętrze i otoczenie, co ułatwi utrzymanie przy nich porządku. Z kolei po kodzie kreskowym urzędnicy miejscy dotrą do właściciela worka, w którym znajdą nieprawidłowo posegregowane śmieci.
Pięć z ośmiu wiat śmietnikowych, które zakupi gmina miejska, zostanie ustawionych na terenie należącym do Spółdzielni Mieszkaniowej Agat. Dlatego kilka dni temu w złotoryjskim ratuszu burmistrz Robert Pawłowski podpisał z prezesem Marianem Kretem porozumienie o nieodpłatnym przekazaniu nieruchomości w użytkowanie w celach budowlanych.
Zakup i montaż wiat to część ogromnego projektu miejskiego, który zmierza do obniżenia kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi w Złotoryi poprzez m.in. ich bardziej efektywną segregację oraz ponowne wykorzystanie. Jego głównym elementem jest budowa nowego PSZOK-u przy pl. Sprzymierzeńców. Inwestycję na zlecenie miasta za ponad 10 mln zł wykonuje Rejonowe Przedsiębiorstwo Komunalne. Miejska spółka jest w trakcie postępowania przetargowego, które ma wyłonić dostawcę wiat śmietnikowych i systemu informatycznego umożliwiającego inteligentną segregację odpadów. Równolegle będą prowadzone prace polegające na wyrównaniu terenu pod nowe obiekty i doprowadzeniu do nich energii elektrycznej.