Nie wszystko szkło, co się tłucze – przypominają pracownicy Wydziału Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Złotoryi. Okazuje się, że do złotoryjskich pojemników na tzw. stłuczkę trafiają naczynia, które absolutnie powinny być wrzucane gdzie indziej.
Co jest szkłem, a co nie? To pytanie z gatunku tych bardzo często zadawanych. – Nic dziwnego, skoro szklanka, naczynie żaroodporne czy też talerz, choć teoretycznie są szklane, są odpadem zmieszanym – podkreśla Małgorzata Gołębiowska z WGO. – Szkło, które powinno trafić do pojemnika przeznaczonego na tę frakcję odpadów, to tylko i wyłącznie szkło opakowaniowe: słoiki i butelki po żywności i napojach, w tym alkoholowych, oraz opakowania po kosmetykach.
Cała reszta, taka jak naczynia żaroodporne, szklanki, talerze czy szyby nie nadają się do recyklingu, dlatego należy traktować je jako odpady zmieszane. – Gdy wrzucimy tego rodzaju przedmioty do pojemnika na szkło i przekażemy jego zawartość specjalistycznej firmie, ta uzna frakcję szklaną za zanieczyszczoną i nie przyjmie takiego transportu. Co za tym idzie, wszyscy poniesiemy dodatkowe koszty, bo zagospodarowanie odpadów zmieszanych jest znacznie droższe dla miasta niż oddanie czystego szkła do recyklingu – dodaje Gołębiowska.
Trzeba również pamiętać o tym, aby słoiki czy butelki wrzucane do pojemnika na szkło były opróżnione z żywności oraz pozbawione zakrętek. To też częsty błąd popełniany przez mieszkańców.
Recykling opakowań szklanych (podobnie jak recykling odpadów innych frakcji) jest wymagany przez Unię Europejską. Do 2025 r. jego poziom ma wynieść 55 proc., do 2030 – 60 proc., a do 2035 wtórnie wykorzystywanych ma być 65 proc. śmieci. Kluczowe dla osiągnięcia tych wskaźników jest efektywne segregowanie odpadów w gospodarstwach domowych, które jest obowiązkiem. Osoby, które go ignorują, muszą liczyć się z ryzykiem kary finansowej. Jeśli pojemnik na szkło zapełniany jest odpadami innego typu lub szkło wrzucane jest do kontenerów przeznaczonych dla innych frakcji, może zostać nałożona dwu- lub czterokrotnie wyższa opłata za wywóz śmieci.
Szkło jest materiałem nadającym się wyjątkowo do recyklingu, gdyż w przeciwieństwie do tworzyw sztucznych czy papieru może być przetwarzane dowolną ilość razy, co jest i ekonomiczne, i ekologiczne. Pozwala bowiem zaoszczędzić zarówno miejsce przeznaczone na składowanie odpadów, jak i ogranicza eksploatację środowiska naturalnego.
Do czego wykorzystywane jest wtórnie przetworzone szkło? Ma zastosowanie nie tylko w produkcji nowych butelek czy słoików, ale również m.in.: blatów kuchennych, izolacji ścian, kafelków, past czyszczących czy szkieł optycznych.
fot. Pixabay
Do pojemnika na szkło NIE POWINNO się wrzucać:
- szkła stołowego – żaroodpornego,
- ceramiki, doniczek, fajansu i porcelany,
- szkła po zniczach z zawartością wosku,
- żarówek i świetlówek,
- szkła kryształowego,
- reflektorów,
- nieopróżnionych opakowań po lekach, olejach, rozpuszczalnikach,
- termometrów i strzykawek,
- monitorów i lamp telewizyjnych,
- szyb okiennych i zbrojonych,
- szyb samochodowych,
- luster i witraży,
- soczewek okularów.