26 kwietnia zmieniły się przepisy dotyczące zasiłków. Oznacza to dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, urlop opiekuńczy, krótszy czas na skorzystanie z urlopu ojcowskiego oraz wyższy zasiłek macierzyński.
Wdrożenie unijnej dyrektywy „work life balance” spowodowało nowelizację przepisów w kodeksie pracy i w ustawie zasiłkowej.
Jedna ze zmian dotyczy zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego. Okres urlopu wydłużył się o 9 tygodni (z 32 do 41 tygodni w przypadku urodzenia lub przyjęcia na wychowanie jednego dziecka i z 34 do 43 tygodni w przypadku urodzenia lub przyjęcia na wychowanie więcej niż jednego dziecka).
Co ważne dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego przysługuje tylko jednemu z rodziców. Jeśli ubezpieczona mama wykorzystała urlop rodzicielski w maksymalnym wymiarze, to pozostałe 9 tygodni może wykorzystać już tylko drugi rodzic.
Do urlopu rodzicielskiego dłuższego niż 41, 43 i 38 tygodni mają prawo rodzice, którzy urodzą lub przyjmą na wychowanie dziecko mające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, powstałe w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu.
– Jeśli dziecko ma specjalne zaświadczenie „Za życiem” rodzice będą mogli skorzystać odpowiednio
z 65, 67 i 62 tygodni – informuje Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie dolnośląskim.
Dodatkowo wzrośnie zasiłek macierzyński, który będzie wynosił 81,5 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze (z wyjątkiem części przysługującej drugiemu z rodziców – 9 tygodni).
Więcej informacji TUTAJ.