Ubezpieczenie chorobowe i zdrowotne (choć nazwy mogą sugerować podobieństwo) są to zupełnie różne ubezpieczenia. Dlatego niewiedza może dużo kosztować. Te dwa pojęcia są często mylone, a efekt jest taki, że w czasie choroby nie mamy prawa do płatnego zwolnienia lekarskiego.
W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że ubezpieczenie zdrowotne umożliwia bezpłatne leczenie. Natomiast ubezpieczenie chorobowe zapewnia pieniądze na czas tego leczenia.
– Ubezpieczenie chorobowe to jedno z ubezpieczeń społecznych, które daje nam prawo do zasiłku w razie choroby i macierzyństwa. Ubezpieczenie zdrowotne pozwala nam na korzystanie z bezpłatnej opieki medycznej, zarówno ambulatoryjnej, jak i szpitalnej. Składki na ubezpieczenie zdrowotne pobiera ZUS i przekazuje je do Narodowego Funduszu Zdrowia. Natomiast składki na ubezpieczenie chorobowe ZUS zapisuje na indywidualnym koncie ubezpieczonego – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku.
Każdy, kto opłaca składki na ubezpieczenie chorobowe, zapewnia sobie prawo do płatnego zwolnienia. – Gdy będziemy niezdolni do pracy z powodu choroby, czy urazu, otrzymamy zasiłek chorobowy. Jeżeli zachoruje nam dziecko, rodzic lub małżonek i będą wymagali naszej opieki, to również z ubezpieczenia chorobowego na czas tej opieki będziemy otrzymywać pieniądze, jako zasiłek opiekuńczy – dodaje rzeczniczka.
Dodatkowo, w przypadku przedłużającej się choroby, z tego ubezpieczenia możemy mieć wypłacone świadczenie rehabilitacyjne. Ubezpieczenie chorobowe daje także prawo do wypłaty zasiłku macierzyńskiego po urodzeniu lub przyjęciu na wychowanie dziecka.
W przypadku osób pracujących na umowę o pracę ubezpieczenie chorobowe jest zawsze obowiązkowe. Natomiast osoby pracujące na umowę-zlecenie bądź prowadzące własną działalność gospodarczą do takiego ubezpieczenia mogą przystąpić dobrowolnie.
Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.