Wczoraj ruszył nabór wniosków od firm, które chcą dostać dofinansowanie z ZUS. 100 mln zł zostanie podzielone między firmy, które złożą najlepsze projekty w zakresie poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy.
Płatnicy składek mogą uzyskać dofinansowanie projektów, które poprawią bezpieczeństwo pracy oraz zmniejszą negatywne oddziaływanie szkodliwych czynników w miejscu pracy.
– Wnioski można składać od 17 kwietnia do 18 maja 2023 roku. W ramach konkursu każdy płatnik składek może uzyskać dofinansowanie nawet do 80 proc. wartości projektu, ale nie więcej niż 300 tys. zł – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku.
Jak dodaje Kowalska-Matis, ZUS wybierze projekty, które: poprawią bezpieczeństwo pracy, zmniejszą zagrożenie wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi, zredukują niekorzystne oddziaływanie szkodliwych czynników w pracy.
Projekty dotyczyć mogą m.in. zakupu maszyn, urządzeń i sprzętu chroniącego przed hałasem i drganiami mechanicznymi, promieniowaniem elektromagnetycznym, urządzeń służących poprawie bezpieczeństwa pracy na wysokości.
– Ważne jest to żeby firma stająca do konkursu nie miała długów ani u nas ani w urzędzie skarbowym – wyjaśnia Kowalska-Matis. – Niektórzy z laureatów składali kilka razy wnioski zanim udało się im dostać dofinansowanie, czyli nie wolno rezygnować, gdy za pierwszym razem projekt nie zostanie zaakceptowany – dodaje.
Wnioskodawca nie może: zalegać z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, zalegać z opłacaniem podatków, być w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem.
Wniosek o dofinansowanie wraz z dokumentacją należy złożyć wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem strony www.prewencja.zus.pl. Szczegółowe warunki konkursu i dokumenty do pobrania są dostępne TUTAJ oraz w Biuletynie Informacji Publicznej ZUS. Pytania dotyczące konkursu można kierować drogą elektroniczną na e-mail: . Płatnik składek może otrzymać dofinansowanie nie częściej niż raz na 3 lata.