Blisko 11 tysięcy zwiedzających, prawie 230 wystawców z całego kraju i zagranicy, a wśród nich – Złotoryja. Nasze miasto w powodzeniem prezentowało się w weekend podczas jednej z ważniejszych imprez turystycznych w Polsce – Międzynarodowych Targów Turystyki i Czasu Wolnego we Wrocławiu. Pokazały się na nich również Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów oraz Kaczawska Sieć Współpracy.
Tegoroczne targi, które odbywały się w Tarczyński Arena, były bardzo udane. „Dawno nie widziano takiej frekwencji” – napisał dziś branżowy portal WaszaTurystyka.pl, podkreślając, że w stolicy Dolnego Śląska pojawiło się pół setki wystawców więcej niż w roku ubiegłym. Wystawiały się przede wszystkim miasta, gminy i regiony, do których dolnośląski turysta może łatwo przyjechać na wypad weekendowy czy jednodniowy. Wśród zwiedzających dominowali mieszkańcy Wrocławia zainteresowani bliższymi kierunkami podróży.
Zadowolony z frekwencji na targach jest również złotoryjski ratusz. Na stoisku „najstarszego miasta w Polsce”, która prezentowało się w ramach Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów, razem z m.in. Sudecką Zagrodą Edukacyjną, panował duży ruch. Aby przyciągnąć uwagę zwiedzających, pracownice Urzędu Miejskiego w Złotoryi zabrały ze sobą do Wrocławia złoto. Tradycyjnie zachęcały do jego poszukiwania podczas warsztatów w płukaniu tego drogocennego kruszcu. Chętnych nie brakowało, chwilami do misek i płuczni ustawiały się kolejki, a szczególnie żądna złota była ponoć młodzież.
– Wspólnie z przedstawicielami Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo Kaczawskie promowałyśmy Złotoryję i okolice, zapraszając turystów indywidualnych, grupy studentów, rodziny z dziećmi, seniorów, uczniów i dosłownie każdego, kto planuje wakacyjne podróże, wycieczki i inne formy turystyki do odwiedzenia Krainy Wygasłych Wulkanów – mówi Angelika Naporowska z UM.
Targi były reklamowano jako „pierwsza okazja, by zacząć myśleć o wakacjach”. Przyciągały całe rodziny, bo atrakcji dla dużych i małych nie brakowało. Organizatorzy przygotowali warsztaty, gry i zabawy dla dzieci pełne niespodzianek i nagradzane upominkami, a do tego prelekcje oraz pokazy historycznych strojów i walk rycerskich, a nawet ptaków drapieżników. Była możliwość wirtualnej przejażdżki pontonem, lotu balonem czy nurkowania. Odwiedzić też można prawdziwą pasiekę. W ramach festiwalu kulinarnego na scenie głównej odbywało się gotowanie na żywo w wykonaniu mistrzów, zorganizowano też strefę produktów regionalnych z miodami, dżemami, powidłami, ciastami, sokami, przetworami, pasztetami czy wędlinami. Imprezą towarzyszącą targom był Festiwal Podróżników, w którym brało udział kilkunastu globtroterów.
– Sądząc po ilości rozdanych materiałów promocyjnych, nasze stoisko odwiedziło kilkaset osób. Cenne jest zwłaszcza to, że wiele z nich to przewodnicy turystyczni czy organizatorzy wycieczek. Część sądziła, że międzynarodowe mistrzostwa w płukaniu złota odbywają się u nas tylko raz na 10 lat. Odchodzili więc miło zaskoczeni, gdy im tłumaczyłyśmy, że na zawodach rangi mistrzostw Polski, organizowanych w ramach Dni Złotoryi, można u nas startować co roku – dodaje pani Angelika.
Krainę Wygasłych Wulkanów na wrocławskich targach reprezentowała również Kaczawska Sieć Współpracy – grupa niezależnych edukatorów i pasjonatów Gór i Pogórza Kaczawskiego, która zajmuje się promocją naszego regionu. Sieć miała do dyspozycji część największego stoiska na imprezie, należącego do Dolnego Śląska. Mogła się na nim zaprezentować w nagrodę za zwycięstwo w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny na Dolnym Śląsku, organizowanym przez Dolnośląską Organizację Turystyczną. Ten certyfikat KSW otrzymała za realizację warsztatów kreatywnych i była bardzo mocnym akcentem targów – przez 3 dni miała okazję się prezentować na scenie głównej, co było sporym wyróżnieniem, biorąc pod uwagę dużą liczbę wystawców. We Wrocławiu premierę miała Mapa Kaczawska – nowy produkt KSW, który ma pomóc podróżnikom rozeznać się w wyjątkowych smakach, miejscach, warsztatach i spotkaniach dostępnych w Górach i na Pogórzu Kaczawskim.
Dodajmy też, że na stoisku Dolnego Śląska prezentował się także Zamek Grodziec.