Wczoraj w ratuszu burmistrz spotkał się z mieszkańcami Złotoryi w sprawie omówienia ankiet dotyczących inwestycji, jakie mogłyby być wykonane w mieście. W sumie złotoryjanie zaproponowali 35 pozycji, a część z nich ma być wzięta pod uwagę jeszcze przed ustaleniem budżetu miejskiego na 2018 rok.
Burmistrz wczorajszą debatą rozpoczął cykl spotkań z mieszkańcami, które mają nakreślić obraz najpotrzebniejszych inwestycji w Złotoryi. Na wstępie przedstawił prezentację multimedialną (dostępna na stronie Urzędu Miejskiego w Złotoryi w zakładce konsultacje) omawiającą m.in. główne obszary finansowania miasta, możliwości przesuwania środków pieniężnych czy strukturę wydatków budżetowych w 2017 r.
Z możliwości spotkania się i przedyskutowania wszystkich propozycji skorzystało niewielu złotoryjan. Nad inicjatywami pochylił się ratusz, który omówił te najciekawsze.
Jednym z pomysłów, który się pojawił, było uruchomienie komunikacji miejskiej, które wiązałoby się najprawdopodobniej z zakupem 3 autobusów z napędem elektrycznym. – Jest to dość duży, jednorazowy wydatek w granicach 3 mln zł, jednak można byłoby na to dostać dofinansowanie zewnętrzne – tłumaczył zgromadzonym Robert Pawłowski.
Kolejną kwestią były ścieżki rowerowe, na które można byłoby także pozyskać środki pozabudżetowe. – Przygotowujemy koncepcję ścieżek rowerowych funkcjonalnych, czyli takich, które będą prowadzić z miejsca zamieszkania do miejsca pracy – tłumaczył burmistrz, zaznaczając, że właśnie na takie ścieżki można byłoby dostać dofinansowanie. Według wstępnej koncepcji, pierwsze ścieżki miałaby połączyć ul. Lubelską ze strefą przemysłową.
Nie zabrakło także tematu basenu, który wałkowany jest w Złotoryi od bardzo wielu lat. Na spotkaniu pojawił się zamysł utworzenia centrum rehabilitacyjnego, czyli kompleksu basenów – zamkniętego i otwartego, przeznaczonego głównie dla seniorów, z którego jednak mogliby korzystać wszyscy. – Wymaga to stworzenia programu funkcjonalno-użytkowego całego kompleksu, aby poznać, jaka może być cena budowy czy ilu może być klientów. Wtedy tym pomysłem można próbować zainteresować podmioty komercyjne na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. Pojawia się taka możliwość, ponieważ będą nabory w programie LEMUR, z którego będzie można sfinansować część programu funkcjonalno-użytkowego, chcemy z tego skorzystać – mówił Pawłowski.
Sporną kwestią poruszoną na spotkaniu było stwierdzenie przez przedstawicieli ratusza, że istnieje w mieście bogata oferta bezpłatnych zajęć dla dzieci i młodzieży, z czym nie zgodziła się obecna na spotkaniu Barbara Zwierzyńska-Doskocz. – W każdej przeprowadzanej ankiecie młodzież płacze, że nie ma dla nich oferty. Na które zajęcia moje dzieci mogą chodzić bezpłatnie? – pytała burmistrza, podkreślając, że większość zajęć bezpłatnych skierowanych jest głównie do dzieci, a nie do młodzieży. Swojego stanowiska w tej sprawie bronił burmistrz, mówiąc, że jest w mieście wiele klubów prowadzących takie zajęcia dla dzieci. Zobowiązał się także przedstawić wykaz miejsc, w których dzieci i młodzież mogą korzystać bezpłatnie z przygotowanych ofert.
Kością niezgody była także propozycja wprowadzenia budżetu obywatelskiego. Takie rozwiązania posiadają już sąsiednie miasta, np. Legnica. Propozycja wdrożenia budżetu obywatelskiego w Złotoryi nie do końca przekonała burmistrza, który stwierdził, że w mieście mieszkańcy mają inne możliwości realizacji swych projektów, a pomysły zawsze mogą składać do Urzędu Miejskiego w Złotoryi. Burmistrz zgodził się jednak z tym, że przy planowaniu przyszłych inwestycji potrzebne jest opracowanie dobrej i konkretnej diagnozy.
Na spotkaniu rozważanych było jeszcze kilka pozycji, m.in. budowa mieszkań socjalnych, zmiana sposobu ogrzewania w mieście, doposażenie siłowni w hali "Tęcza" i stworzenie sali do ćwiczeń funkcjonalnych oraz crossfitu, utworzenie przy al. Miłej miejsca, gdzie można byłoby zagrać m.in. w szachy plenerowe, stworzenie edukacyjnego placu polskich noblistów.
Całość debaty społecznej oraz wszystkie omówione propozycje będzie można obejrzeć na nagraniu z debaty, która będzie zamieszczona jutro na stronie miejskiej www.zlotoryja.pl (pod tym samym linkiem co prezentacja).