56 doradców emerytalnych w dolnośląskich placówkach ZUS przeżywa prawdziwe oblężenie. W całej Polsce ruszyła niedawno usługa, w ramach której osoba chcąca przejść na emeryturę może skorzystać z bezpłatnych konsultacji. Do 595 konsultantów w całym kraju ustawiają się długie kolejki.
Zadaniem doradcy jest wyjaśnienie klientom, od czego zależy wysokość ich emerytury. - Konsultant może także wyliczyć w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanej wysokości emerytury w zależności od wskazanego przez klienta momentu zakończenia pracy zawodowej – mówi Iwona Kowalska regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – W ten sposób doradcy podpowiedzą przyszłemu emerytowi, jaki moment jest dla niego najkorzystniejszy do przejścia na emeryturę, ale ostateczną decyzję każdy będzie musiał podjąć samodzielnie – dodaje Kowalska.
Aby spotkać się z doradcą wystarczy podczas wizyty w ZUS wybrać na biletomacie kategorię spraw „emerytury/renty", a następnie pole „doradca emerytalny". Osoby, które mają konto na Platformie Usług Elektronicznych, mogą umówić się na wizytę u doradcy przez internet.
Na Dolnym Śląsku w trzecim kwartale tego roku do ZUS może wpłynąć dodatkowo 27 161 wniosków o emeryturę. To efekt tego, że od 1 października zostaje przywrócony niższy wiek emerytalny. Dla mężczyzn będzie to 65 lat, dla kobiet 60. Usługa doradcy emerytalnego jest jednym z elementów przygotowań ZUS do sprawnego obsłużenia zwiększonego wpływu wniosków.
- Wiele osób ciągle waha się czy złożyć wniosek o emeryturę w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego czy pracować dłużej - liczymy na to, że nasi konsultanci rozwieją te wątpliwości – mówi rzeczniczka. - Mamy nadzieję także, że osoby, które spotkają się z doradcą będą wiedziały jakie dokumenty skompletować, tak aby złożenie wniosku o emeryturę odbyło się podczas jednej wizyty – dodaje Iwona Kowalska.
Większość przyszłych emerytów prosi doradcę o wyliczenie kwoty emerytury oraz o symulację jej wysokości w zależności od czasu zakończenia aktywności zawodowej. Część z osób deklaruje chęć pracy dłużej po to, żeby wypracować wyższą emeryturę.
Wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można już składać 1 września.