Złotoryja pięknieje? Skoro tak, to również dzięki nim – złotoryjanom, którzy własnymi siłami i za własne pieniądze dbają o jak najlepszy wygląd balkonów w mieszkaniach, ogródków przydomowych pod oknami kamienic czy też tych na posesjach jednorodzinnych. Dziś w ośrodku kultury odebrali nagrody w tradycyjnym konkursie organizowanym przez złotoryjski ratusz.
Nagrody w konkursie, który jest specyfiką Złotoryi, rozdane zostały po raz 25. W gronie nagrodzonych znalazło się wiele takich osób, które były już wyróżniane wcześniej, gdyż nad swoimi ogródkami czy balkonami pracują od co najmniej kilkunastu lat. Są wśród nich Bronisława i Zbigniew Wiszniewscy, pielęgnujący niewielki kawałek terenu za kamienicą przy ul. Basztowej. – To od nas się zaczęła moda na ogródki przydomowe w tym miejscu – podkreślał dziś pan Zbigniew. Po nich za sadzenie kwiatów pod swoimi oknami zabrali się też sąsiedzi i dziś jest to jeden z bardziej ukwieconych fragmentów miasta.
– I proszę mi wierzyć: to nie umyka uwadze ludzi spoza Złotoryi. Kilka dni temu rozmawiałem z filmowcem, który przyjechał na nasz festiwal z Żywca. Spacerował m.in. po podwórku za ul. Basztową i ośrodkiem kultury. Zachwycał się, że to nasze miasto jest takie piękne, że tak pięknie mamy zrobione ogródki i balkony… I tak sobie wtedy pomyślałem, że chodząc tędy codziennie nie zwracamy już na to uwagi. A przecież nasi mieszkańcy wkładają w to tyle serca – podkreślał na dzisiejszym rozdaniu nagród burmistrz Robert Pawłowski. – Patrzę na efekt waszej pracy z pewną zazdrością, bo ja nie mam do tego dobrej ręki i nie mam tak pięknego ogrodu. Ale to już pewnie wszyscy wiecie, bo mój ogród jest przecież najbardziej znanym ogrodem w mieście – zażartował.
Mimo że susza tego lata bardzo utrudniała pracę „kwiatolubom”, komisja konkursowa miała co oceniać. Do rywalizacji zgłoszonych zostało 13 balkonów i ogródków. Nagrodzono 9 z nich. Ich właściciele otrzymali od Urzędu Miejskiego w Złotoryi nagrody finansowe (od 250 zł za trzecie do 350 zł za pierwsze miejsce), dyplomy, ramki ze zdjęciem swojego obiektu, świeczniki oraz rośliny ozdobne.
W kategorii ogródków przy posesjach wielorodzinnych zwyciężyli wspomniani już państwo Wiszniewscy. Drugie miejsce przypadło w udziale ich sąsiadce, Teresie Hadyk z ul. Basztowej, a trzecie Barbarze Dziadek z ul. Cmentarnej. Były też 2 wyróżnienia: dla Krystyny Kowalskiej z ul. Nad Zalewem i Stanisławay Buszkowskiej z ul. Hożej.
Na tytuł najładniejszego ogródka na posesji jednorodzinnej zapracowała w tym roku Barbara Windysz z ul. Szczęśliwej. Na podium znalazły się również Krystyna Sajewicz z ul. Staszica i Teresa Węglińska z ul. Wiśniowej. Wyróżnienie dla Violetty Piszczałki z ul. Mieszka I.
I na koniec balkony. W tym przypadku ze zwycięstwa cieszyć się może Teresa Baumgertner z ul. Górniczej. Drugą nagrodę komisja przyznała Zofii Piędel z ul. Mieszka I, a trzecią Krystynie Małek z ul. Górniczej. Wyróżniony został balkon Józefy Wisińskiej z ul. Hożej.
Do rywalizacji w przyszłym roku już zaprosiła Urszula Tomalak, jedna z członkiń komisji konkursowej. – Zachęcajcie swoich sąsiadów, by zadbali o swoje ogródki czy balkonu i startowali. Podpytywałam, sprawdzałam, i okazuje się, że w sąsiednich miastach nie ma takiego konkursu. To tylko u nas w Złotoryi mamy tak piękne balkony i ogródki, za które można jeszcze dostać nagrodę – podkreślała z uśmiechem.
Tradycyjnie przy okazji rozstrzygnięć w konkursie ogródkowym rozdano także nagrody w konkursie plastycznym zorganizowanym przy okazji sprzątania świata. W tym roku odbył się on pod nazwą „Akcja-segregacja – 2 razy częściej, 2 razy czyściej”. Wśród przedszkolaków najładniejsze prace przygotowali: Miłosz Gajewski (Przedszkole Miejskie nr 2 w Złotoryi) oraz Amelia Karlak, Marcelina Olejniczak i Franciszek Wozowczyk (wszyscy z Przedszkola Misia Uszatka). To czwórka zwycięzców, bo przyznano 2 trzecie miejsca. Były też wyróżnienia dla: Hanny Baranowskiej, Hanny Włodarczyk, Mai Tur, Hanny Łagosz (Miś Uszatek) oraz Aleksandry Zielińskiej (PM 2). W szkołach podstawowych w grupie uczniów z klas 0-3 na podium znaleźli się: Filip Zieliński, Blanka Gełesz i Hanna Pupko, a wyróżnienia trafiły do Jakuba Pytlaka i Hanny Ciechackiej (wszyscy z SP nr 1 w Złotoryi). Z kolei w klasach 4-8 jury nagrodziło Natalię Maćków i Maję Siwik (obydwie z SP nr 1). Nagrodami dla uczniów i przedszkolaków były książki, gry edukacyjne, kolorowanki, puzzle i łamigłówki.