Za nami kolejny ważny punkt 3. edycji Festiwalu Filmów Dolnośląskich „Złoty Samorodek” – spotkanie autorskie z Marcinem Mastalerzem, autorem powieści „Miasto 44”, „Zewu oceanu” i „Ja, Fronczewski”.
- Jeszcze nie miałem okazji zwiedzić Złotoryi, zrobię to po południu, ale już widzę, że to bardzo malownicze miasto i już mam w planie przyjechanie tutaj z rodziną – mówił pisarz przed spotkaniem autorskim.
Podczas rozmowy, którą poprowadził Zbigniew Gruszczyński, dyrektor ZOKiR-u, Marcin Mastalerz pokazał, że jest bardzo sympatycznym i dowcipnym człowiekiem. Opowiadając o latach swojej młodości wspomniał m.in. o próbie namówienia go przez pewnego wojskowego do wstąpienia w szeregi armii – Odpowiedziałem mu, że interesują mnie wyłącznie 3 formacje: lotniskowce, partyzantka i kawaleria – wspominał pisarz, co wywołało salwę śmiechu w sali klubowej ośrodka kultury.
Okazało się także, że pierwszy kontakt naszego gościa z piórem nie miał miejsca w momencie rozpoczęcia pracy jako dziennikarz, ale o wiele wcześniej – Miałem 9 lat, gdy zacząłem pisać powieść, która miała szansę zostać bestsellerem. Jej najważniejsze słowa brzmiały „John padł martwy”. Jednak nie zdołałem jej skończyć – opowiadał autor wielu książek.
Po spotkaniu autorskim rozpoczął się drugi dzień festiwalu. W tej chwili trwa projekcja fabularnych filmów konkursowych. Zakończenie konkursowego bloku festiwalu i wręczenie nagród nastąpi dzisiaj o godz. 19.30.
Przedtem jednak będziemy mogli bezpłatnie obejrzeć filmy: „Synestezja” - reż. Kamil Bukłaha, „Podniebna Wieża” - reż. Jakub Gryzowski, „Skraj” - reż. Kamil Bukłaha, „Spętanie” - reż. Paweł Zieliński, „Zbrodnia na Duchu” - reż. Tomasz Kowal, „Karma” - reż. Krzysztof Guzek, „Syzyfy” - reż. Jan Gruszka, „Ogrodowy straszny rycerz” - reż. Dorota Zjawińska i Jadwiga, Osmańska, „Wiosna w MTZ” – reż. Danuta Wróblewska, Ewa Werfel i Monika Orłowska.
Na zakończenie soboty organizatorzy (ZOKiR oraz Urząd Miasta Złotoryi) zaplanowali (o godz. 20.), premierową projekcję najnowszego polskiego filmu. Co to będzie? Warto przyjść samemu, aby się przekonać.
Festiwalowi towarzyszą: stoiska medialne lat 80. „Era VHS” w aranżacji Jana Smolarczyka oraz wystawa „Plakat filmowy minionego wieku”.