Sto dębów, buków i lip ma być uroczyście zasadzonych jesienią na Dolnym Śląsku z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Trafią również do Złotoryi i powiatu złotoryjskiego. Gdzie dokładnie będą rosnąć? O tym zadecydować mogą samorządowcy, lokalne stowarzyszenia i środowisko nauczycielskie.
Ochrona przyrody może mieć też wymiar patriotyczny. Pokazuje to projekt „Eko-historia – międzypokoleniowe sadzenie drzew” realizowany przez wojewodę dolnośląskiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych we Wrocławiu. Jesienią rozdanych będzie 100 sadzonek drzew. Miejsca nasadzeń – trzy – w poszczególnych powiatach (np. przy szkołach lub innych placówkach edukacyjnych) wskażą przedstawiciele samorządów wraz z nauczycielami, stowarzyszeniami czy lokalnymi aktywistami na rzecz rozwoju edukacyjnego regionu.
„Przy drzewach umieszczone zostaną tabliczki z biogramami postaci historycznych lub formacji wojskowych zasłużonych dla odzyskania niepodległości oraz z krótkim opisem gatunku drzewa” – czytamy w liście skierowanym do burmistrzów i starostów przez wojewodę Pawła Hreniaka, który do sadzenia zaprasza całe rodziny. Zdaniem przedstawiciela rządu, akcja będzie okazją do zazielenienia przestrzeni i wydobycia z zapomnienia postaci historycznych i formacji wojskowych walczących o niepodległość, których zasługi nie są znane poza wąskim gronem rodzinnym bądź lokalnej społeczności.
Instytucje i stowarzyszenia, które chcą się włączyć w projekt, powinny przesłać na adres wniosek, w którym wyrażą chęć wzięcia udziału w kampanii, opiszą wszelkie lokalne działania związane z obchodami stulecia odzyskania niepodległości uwzględniające sadzenie przekazanego drzewa oraz wskażą miejsce, w którym drzewo zostanie posadzone. Ponadto można przekazać swoje sugestie dotyczące jego patrona.
Organizatorzy, patroni i partnerzy kampanii wezmą udział w najciekawiej zorganizowanych lokalnie obchodach odzyskania niepodległości. Zdjęcia z uroczystego sadzenia drzewa posłużą natomiast do stworzenia multimedialnej mapy edukacyjnej z tzw. ścieżką historyczną wszystkich posadzonych drzew z nadanymi patronami. Mapa udostępniona będzie na stronie internetowej WFOŚiGW we Wrocławiu.
Koordynatorem kampanii jest Agnieszka Małysa z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, e-mail: , tel. 71 333 09 66, 695 605 111.