Już jutro w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej odbędzie się po raz pierwszy Kaczawski Piknik Geologiczny. Atrakcji nie zabraknie, zainteresowani regionem Gór i Pogórza Kaczawskiego, szczególnie pod kątem geologii, powinni się pojawić w Dobkowie w godzinach 14-17.
W czasie pikniku odbędą się warsztaty rodzinne, pokazy cięcia agatów, wykłady, geologiczna gra planszowa oraz ognisko. W ogrodzie Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej będzie płonąć ognisko, dlatego organizatorzy – Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie” oraz Stowarzyszenie Kaczawskie zapraszają na piknik z własnym prowiantem.
Wszystkie atrakcje podczas wydarzenia będą dostępne bezpłatnie. Ich harmonogram i opis przedstawiamy poniżej.
GEO-GRA PLANSZOWA
godziny: 15:00
czas trwania: 1 h
Sprawdźcie swoją wiedzę geologiczną o otaczającym świecie i zagrajcie z nami w grę planszową. Rzucając kostką, będziemy przemieszczać się po planszy, grze będzie towarzyszyć również dużo ruchu na terenie Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej. Zwycięzcy otrzymają nagrody!
WYKŁADY
14:30 – O wulkanach Krainy Wygasłych Wulkanów – Magdalena Szumowska
15:00 – Popularne mity geologiczne w Sudetach – Roksana Knapik
15:30 – Kaczawskie agaty – Robert Girulski
WARSZTATY
Geologiczne laboratorium
godziny: 14:00, 15:00, 16:00
czas trwania: 30 min.
I ty możesz zostać małym naukowcem! Podczas warsztatów dowiecie się, jak zbudowane jest wnętrze naszej planety, dlaczego wybuchają wulkany, a kontynenty wędrują oraz w jaki sposób tworzą się góry! To wszystko przy pomocy samodzielnie wykonanych, prostych doświadczeń.
Pokaz cięcia i szlifowania agatów
godziny: 14:30, 15:30, 16:30
czas trwania: 45 min.
Agaty to minerały, z których słynną Góry i Pogórze Kaczawskie. Podczas pokazu cięcia i szlifowania zobaczycie, jak w kawałku zwykłej skały ujawni się piękny, wielobarwny kamień półszlachetny.
Jaskinie Gór Kaczawskich
godziny: 14:00, 16:00
czas trwania: ok. 60 min.
Góry i Pogórze Kaczawskie to nie tylko Kraina Wygasłych Wulkanów, to również miejsce, w którym znajduje się podziemny świat jaskiń krasowych. Podczas warsztatów wejrzymy w głąb pięknych jaskiń kaczawskich. Poznamy proces tworzenia się jaskiń krasowych, podstawowe formy szaty naciekowej oraz mieszkańców tego niezwykłego świata. Zapoznamy się ze sprzętem oraz technikami jaskiniowymi.
Kaczawskie Geody Kąpielowe
godziny: 14:00-16:30
Geody każdy zna – to pustki w skałach wypełnione minerałami. Nasze geody mają trochę inną funkcję, a do złudzenia przypominają naturalne dzięki gruboziarnistej soli ułożonej na wierzchu. Geody kąpielowe pielęgnują, zmiękczają i wygładzają skórę. Dzięki zastosowaniu olejków eterycznych kąpiel staje się przyjemna dla dużych i atrakcyjna dla małych.
Spotkanie z twardzielami
godziny: 14:00, 16:30
czas trwania: 30 min.
Minerały mają różną odporność na ścieranie i zarysowania. Podczas warsztatów uczestnicy poznają minerały wchodzące w skład skali Mohsa, o których większość tylko czytała w podręcznikach geografii. Będziemy uczyć się używając prawdziwych minerałów.