Praca w Stanach Zjednoczonych jest marzeniem wielu ludzi. Aby podjąć się zajęcia na terenie USA, trzeba uzyskać odpowiednią wizę. Wiza pracownicza do USA umożliwi nam legalne podjęcie pracy i otworzy nam wiele możliwości. Co więcej, wymagane jest uzyskanie pozwolenia. Jak ubiegać się o wizę pracowniczą i jakie formalności się z tym wiążą?
Czy z wizą ESTA można podjąć pracę w USA?
Polscy obywatele mogą obecnie korzystać z ruchu bezwizowego, jeśli chodzi o podróżowanie na terenie Stanów Zjednoczonych. Niestety nie oznacza to jednak, że na tej podstawie możliwe jest między innymi, podjęcie pracy w USA. Należy zdawać sobie sprawę, że ruch bezwizowy umożliwia nam podróżowanie do USA bez konieczności wyrabiania tradycyjnej wizy. Nie oznacza to jednak pełnej dowolności.
Aby wjechać na teren Stanów Zjednoczonych, koniecznie trzeba autoryzować swój wyjazd w systemie ESTA. Mamy wówczas możliwość podróży do Stanów Zjednoczonych o charakterze turystycznym bądź biznesowym. Istnieje ograniczenie czasowe takiego wyjazdu. Na terenie USA możemy przebywać wówczas do 90 dni. Zarówno nauka w USA, jak i podjęcie legalnej pracy, wymaga uzyskania określonej prawem wizy. W przypadku chęci podjęcia zajęcia zarobkowego na terenie Stanów Zjednoczonych konieczna jest wiza pracownicza do USA.
Rodzaje wiz pracowniczych
Aby móc legalnie pracować w USA, należy ubiegać się o wydanie jednej z pięciu rodzajów wiz pracowniczych. Pierwszą z nich jest wiza o oznaczeniu H-1B, która przeznaczona jest dla osób, mających co najmniej tytuł licencjata w jednym z zawodów specjalistycznych. Wiza ma ważność trzech lat z możliwością przedłużenia o dwa kolejne lata.
Następna z wiz to wiza H-3, przeznaczona dla stażystów. Warunkiem uzyskania wizy jest brak możliwości odbycia stażu w kraju pochodzenia. Wiza L-1 z kolei jest dokumentem uprawniającym do pracy osoby, które zostały oddelegowane do oddziału firmy w Stanach Zjednoczonych. Aby móc przeprowadzić transfer pracownika, musi on przepracować w danej formie co najmniej rok.
Ostatnią z wiz jest wiza O. Jest ona skierowana do osób, które wykazują szczególne uzdolnienia w dziedzinach takich jak nauka, sztuka, sport, czy biznes. Uzyskanie tego rodzaju wizy nie jest łatwe, a wymagania dla kandydatów są wysokie. Wiza ważna jest przez trzy kolejne lata.
Formalności związane z uzyskaniem wizy pracowniczej
Uzyskanie odpowiedniej wizy pracowniczej wymaga przejścia całej i dość skomplikowanej procedury. Przy wydawaniu większości wiz konieczne jest posiadanie pracodawcy, u którego będziemy wykonywać pracę podczas pobytu w USA. Wynika to z faktu, że na około 6 miesięcy przed terminem podjęcia pracy pracodawca musi złożyć formularz I-129, który uruchomi dalszą procedurę.
Jeżeli Urząd Imigracyjny zatwierdzi formularz złożony przez pracodawcę, wówczas pracownik musi skompletować odpowiednie dokumenty i złożyć wniosek DS-160. Konieczne jest też wniesienie odpowiednich opłat i umówienie się na spotkanie z konsulem. W zależności od rodzaju wizy wnioski rozpatrywane są do 90 dni.
Więcej informacji na temat wizy pracowniczej znajdziesz TUTAJ.