„Trójka” stawia na edukację multimedialną już od najmłodszych lat – szkoła dostała dodatkowe środki finansowe na zakup projektorów. Zamierza je zamontować w klasach I-III.
Dotacja w wysokości 14 tys. zł pochodzi z rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury „Aktywna tablica”. W jej pozyskaniu pomógł Urząd Miejski w Złotoryi. Pieniądze z tej puli są przeznaczone na zakup pomocy dydaktycznych niezbędnych do realizacji programów nauczania z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych. W przypadku Szkoły Podstawowej nr 3 w Złotoryi będzie to 8 projektorów multimedialnych i 9 współpracujących z nimi głośników.
Przypomnijmy, że podczas ostatnich wakacji szkoła przy ul. Wilczej przeszła małą rewolucję technologiczną. Placówkę wyposażono w kablową sieć internetową, a w każdej pracowni dydaktycznej pojawił się komputer z dostępem do internetu, dzięki czemu można było wreszcie uruchomić długo oczekiwany przez rodziców dziennik elektroniczny. W większości sal w klasach IV-VII i gimnazjalnych są podłączone projektory multimedialne, które udało się kupić latem ze środków z darowizn. Brakuje ich tylko w pracowniach edukacji wczesnoszkolnej.
– Zmieniamy sposób nauczania w klasach I-III, bo z komputerem dzieci mają do czynienia już od najmłodszych lat. Często jednak te zainteresowania idą w niewłaściwym kierunku. Dlatego trzeba już w edukacji wczesnoszkolnej podjąć starania, by temu zaradzić. Dzieci potrzebują odpowiednich wzorców zachowań, by wybierały to, co właściwe – tłumaczy Danuta Boroch, dyrektorka SP nr 3. Pomóc mają w tym technologia multimedialna. – Multimedia stanowią dla dzieci dużą atrakcję, praca z nimi wyzwala szerokie zainteresowania oraz aktywność uczniów. Nauka staje się wtedy przyjemną zabawą, a nauczyciel – przewodnikiem, który wskazuje, jak i gdzie poszukiwać informacji – dodaje pani dyrektor.
Program „Aktywna tablica” ma być realizowany w latach 2017-2019. Przewidziana jest na niego kwota ponad 279 mln zł. W 80 proc. jest finansowany ze środków budżetu państwa, pozostała część to wkład własny samorządów. Poza SP nr 3 w Złotoryi w tym roku na terenie powiatu złotoryjskiego dofinansowanie do zakupu nowych technologii otrzymały jeszcze tylko szkoły podstawowe w ośrodkach szkolno-wychowawczych w Złotoryi i Wojcieszowie (razem ponad 18 tys. zł).