Złote Dyktando znowu na rekord! Tym razem w ławkach w Szkole Podstawowej nr 1 w Złotoryi zasiadło blisko ćwierć tysiąca miłośników poprawnej polszczyzny. To zdecydowanie więcej niż rok temu. Zmagali się z tekstami o złotoryjskich legendach.
Choć to już siódma edycja dyktanda, miejski konkurs ortograficzny cały czas jest na fali wznoszącej i zyskuje na popularności. Dziś o godzinie 9 na korytarzach „jedynki” było czarno od uczniów i ich rodziców, a pod salami panował harmider jak podczas szkolnej przerwy. Organizatorzy mieli mały problem z pomieszczeniem wszystkich w 10 salach, przez chwilę wydawało się nawet, że jeśli chętnych do pisania nie przestanie przybywać, to trzeba będzie przygotować jeszcze jedno pomieszczenie. Koniec końców na konkursie dla dzieci i młodzieży pojawiło się aż 193 uczniów. Dopisali zwłaszcza sztubacy z klas IV-VI szkół podstawowych, którzy przyszli na dyktando w liczbie 71, a wśród nich najwięcej było czwartoklasistów, aż 35. Na specjalne trudności nikt raczej nie narzekał. – Czy było trudne? Hm, średnie – kiwali głowami jedni. – E tam, łatwe było – dodawali z entuzjazmem drudzy.
Jakie naprawdę było, przekonamy się za 2 tygodnie, podczas ogłoszenia wyników. Z całą pewnością jednak, porównując do lat ubiegłych, dyktando do szczególnie naszpikowanych pułapkami ortograficznymi nie należało. Co więcej, było tak zgrabnie napisane, że niektóre grupy rozprawiły się z nim w ledwie pół godziny. Jolanta Wróblewska, bibliotekarka z Biblioteki Pedagogicznej w Złotoryi, która przygotowała teksty na tegoroczny konkurs, tłumaczy, że to celowy zabieg.
– Nie ma co przesadzać z trudnościami. To ma być konkurs powszechny, więc teksty mają zachęcać do uczestnictwa, a nie zniechęcać – podkreśla autorka. – Zależało mi przede wszystkim na tym, żeby powstały jakieś ciekawe opowieści związane ze złotoryjskimi legendami. Później dodałam kilka trudniejszych wyrazów i poskładałam zdania tak, żeby trzeba się było zastanowić nad interpunkcją – dodaje.
Tematykę związaną ze złotoryjskimi legendami Jolancie Wróblewskiej zaproponowały organizatorki Złotego Dyktanda, Renata Fuchs i Iwona Pierzchała. – W pierwszym momencie przeraziłam się, że ma być o legendach. Niby jest to temat wdzięczny, ale przekucie go na formę dyktanda było sporym wyzwaniem, trzeba było się mocno napracować, bo źródła są bardzo bogate. Chciałam, żeby te teksty miały wartość edukacyjną, bo wydaje mi się, że legendy o Złotoryi nie są za bardzo u nas znane, dla wielu dziś piszących były to z pewnością nowe rzeczy – podkreśla autorka dyktand.
Wiele dzieci namówiło do startu w konkursie rodziców albo nawet dziadków. To otwierało drogę do konkurencji rodzinnej, która staje się coraz bardziej prestiżowa. W efekcie mieliśmy dziś na dyktandzie aż 55 osób dorosłych: 24 pisało w kategorii magisters, 31 w grupie profesores.
– Bardzo się cieszymy z tak wysokiej frekwencji. Przybywa nam miłośników poprawnej polszczyzny, a drużyna Złotego Dyktanda powiększyła się o jedną klasę – rok temu było 220 uczestników, w tym aż 248. Dziękujemy, że tak wiele osób przyjęło zaproszenie na konkurs. Mamy nadzieję, że udział w dyktandzie był dla wszystkich satysfakcjonujący i stanie się inspiracją do rozwijania sprawności językowej i odkrywania bogactwa języka polskiego – podsumowują Renata Fuchs i Iwona Pierzchała.
Dodajmy, że zdecydowaną większość w szkolnych ławkach stanowili dziś złotoryjanie. Tak jak i rok temu, na dyktandzie pojawiło się jednak kilka osób spoza Złotoryi. Wśród innych miejscowości, z których przyjechali uczestnicy tegorocznego konkursu, są te bliższe: Nowy Kościół, Biegoszów, Kozów, Uniejowice czy Wilków, jak i te dalsze: Zgorzelec, Głogów, Lwówek Śląski, Bolesławiec czy nawet Gorzów Wielkopolski i Kraków.
Przypomnijmy na koniec, że mistrzów VII Złotego Dyktanda poznamy w sobotę 2 grudnia podczas uroczystej gali w ośrodku kultury. Zwycięzcy otrzymają w nagrodę Złote Pióra. W tym roku po raz pierwszy też oprócz tytułów mistrzowskich organizatorzy przyznają też po 2 wyróżnienia dla najlepszych w każdej z sześciu kategorii wiekowych.
Pod artykułem publikujemy teksty wszystkich 6 tegorocznych dyktand.