Z Don Kichotem też można się nieźle bawić, co pokazali organizatorzy festynu w Szkole Podstawowej w Pielgrzymce. Impreza była kolejnym przystankiem w projekcie Dolnośląska Stolica Kultury – Powiat Złotoryjski 2017.
Piątkowa fiesta była zwieńczeniem trwającego od około miesiąca projektu. Już wcześniej pasjonaci Don Kichota z Wojcieszyna robili uczniom szkoły w Pielgrzymce prelekcje o błędnym rycerzu i pokazywali filmy. Zorganizowali też konkurs plastyczny o najsłynniejszym bohaterze Cervantesa. W piątek nagrodzono 5 najlepszych prac uczniów podstawówki i 15 przygotowanych przez gimnazjalistów, było też 8 wyróżnień. Wszystkie można było oglądać w czasie fiesty na wystawie przygotowanej na szkolnym korytarzu.
Festyn, który odbył się na sali gimnastycznej, poprzedziły warsztaty kulturowe dla uczniów klas I-III podstawówki, które poprowadzili przedstawiciele trzech wiosek tematycznych działających w sieci Dolnośląskiej Odnowy Wsi: Czapli (Wioska Piasku i Kamienia), Miłkowic (Wioska Kolejarzy) oraz oczywiście Wojcieszyna. Później przyszedł czas na gry i zabawy ruchowe, które animowali aktorzy z wrocławskiego Teatru na Ostrowie. Program pt. „Cudaki, zwierzaki, baloniaki” zrobił prawdziwą furorę wśród uczniów, zwłaszcza kapsuła z bański mydlanej – nie było chyba dziecka na sali, które nie chciało się w niej na chwilę znaleźć. Było też istne balonowe szaleństwo, bo każdy miał okazję ułożyć sobie jakieś zwierzątko lub przedmiot z podłużnego balonu.
Najważniejsze w programie festynu były jednak wybory Miss Dulcynei. Przypomnijmy, że Dulcynea – uboga wieśniaczka – była damą serca Don Kichota. W konkursie wystartowało 15 uczennic w różnym wieku, które musiały się przebrać w strój z epoki, odpowiedzieć na kilka pytań, oceniane też były podczas tańca. Jury było bardzo jednomyślne i za najlepszą „Dulcyneę z Pielgrzymki” uznało Natalię Kiwak, która świetnie weszła w rolę i jako jedyna wystąpiła… boso. Dwa tytuły wicemiss przypadły Kamili Czernatowicz i Oliwii Kondrackiej.
Jak przystało na hiszpańską fiestę, nie zabrakło też ognistego tańca. Pokaz słynnego flamenco, również w wykonaniu najmłodszych uczennic, dała szkoła Terra Flamenco z Bolesławca. Po pląsach można było podreperować siły podczas degustacji potraw hiszpańskich.
– Chcieliśmy się zająć dziećmi ze środowiska wiejskiego i pokazać, że w kulturze Don Kichota też można się świetnie bawić. Pracowaliśmy z dziećmi przez kilka ostatnich tygodni, prezentując im Wioskę Don Kichota. Pomysłów nam nie brakuje, więc może ten festyn wejdzie na stałe w kalendarz imprez w gminie – podsumowuje Zbigniew Gruszczyński, pomysłodawca Wioski Don Kichota w Wojcieszynie.