W złotoryjskiej „trójce” chcą udowodnić, że w każdym dziecku jest artysta. Służy temu cykl warsztatów scrapbookingu, czyli sztuki ręcznego dekorowania. W tym innowacyjnym projekcie biorą udział uczniowie jednej z klas piątych.
Scrapbooking to technika ozdabiania albumów ze zdjęciami i pamiątkami rodzinnymi, kartek, pudełek itp. przy pomocy różnych materiałów (angielski wyraz scrap oznacza skrawek). Pomysłodawczynią i prowadzącą zajęcia jest mama jednej z uczennic, Magdalena Wentland-Zjawin, która jest certyfikowanym trenerem biznesu i instruktorem scrapbookingu. Projekt zakłada zorganizowanie od 8 do 10 dwugodzinnych zajęć, w trakcie których piątoklasiści wykonają m.in. czekoladownik, notes, kronikę klasową, ozdoby choinkowe, mini album czy blejtramę.
– Każdy uczeń po zakończeniu projektu będzie bogatszy o nowe, cenne doświadczenie, które pozwoli mu odkryć przyjemność tworzenia i cieszenia się efektem własnej pracy i które rozwinie wrażliwość estetyczną. Być może niektórzy odkryją, że posiadają umiejętności, talenty, których nie byli świadomi. To jest najcenniejsze – uważa Renata Fuchs, wychowawczyni klasy Va w Szkole Podstawowej nr 3, a także jedna z opiekunek zespołu (drugim jest nauczycielka plastyki Magdalena Hanebach).
Uczniowie klasy Va wzięli udział już w dwóch warsztatach, podczas których wykonali ramki na zdjęcia oraz kartki okolicznościowe. Wręczyli je później swoim nauczycielom w Dzień Edukacji Narodowej.
Projekt ma na celu wspieranie uzdolnień oraz pobudzanie kreatywności i talentów wśród dzieci, zachęcenie ich do rozwijania indywidualnych pasji, a także zapoznanie z mało jeszcze popularną w Polsce techniką scrapbookingu. Patronem warsztatów jest Mariusz Gierszewski – międzynarodowy instruktor scrapbookingu oraz desinger produktowy.