Uczniów „trójki” czeka sporo zmian po wakacjach. Najważniejsza to ta, że w nowym roku szkolnym będą pod baczniejszą uwagą swoich rodziców. Szkoła zamierza w ciągu najbliższych tygodni uruchomić dziennik elektroniczny, który jest wyczekiwany od kilku lat.
Danuta Boroch, dyrektorka szkoły przy ul. Wilczej, w czerwcu żegnała swoich uczniów w Zespole Szkół Miejskich, we wrześniu zaś powitała w Szkole Podstawowej nr 3 im. Henryka Brodatego. Reforma systemu oświaty zlikwidowała gimnazjum, więc nie ma też już zespołu. Pozostały jedynie klasy gimnazjalne (druga i trzecia), które w strukturach organizacyjnych podstawówki będą przygotowywały się do kontynuacji nauki w szkołach średnich lub zawodowych.
Nazwy szkoły przy Wilczej się zmieniają, ale wciąż pozostaje ona największą placówką edukacyjną w mieście. naukę w klasach pierwszych rozpoczęło dziś 73 pierwszaków, a do zerówek poszło 105 przedszkolaków. Do klas gimnazjalnych uczęszcza ponad setka gimnazjalistów. Razem wszystkich uczniów jest aż 750, o ok. 40 więcej niż we wrześniu ubiegłego roku. To m.in. dlatego, że wszyscy szóstoklasiści zostali w szkole i rozpoczęli naukę w klasach siódmych. – Ale mieliśmy też większy nabór do zerówek – zaznacza pani dyrektor – jest też w naszej szkole kilkoro dzieci, które wróciły z rodzicami z zagranicy – dodaje.
Takich nowych uczniów z emigracji w SP nr 3 jest czworo. Przyjechali z Irlandii, Wielkiej Brytanii i Niemiec. – Mówią po polsku, ale mają problem z czytaniem i pisaniem, dlatego zapewniamy im wsparcie w wyrównaniu umiejętności, taki mamy zresztą obowiązek. Będą mieli w tygodniu 2 dodatkowe lekcje języka polskiego – zapowiada Danuta Boroch.
Przed nowym rokiem szkolnym „trójka” doposażyła w nowe lektury bibliotekę szkolną. Środki na ten cel w wysokości 3,5 tys. zł przekazała Rada Rodziców SP nr 3. Dyrekcji placówki udało się również pozyskać kilka darowizn od miejscowych przedsiębiorstw Mine Master, Lena Wilków oraz wrocławskiej firmy fotograficznej Rexell – razem ponad 11 tys. zł. Te pieniądze szkoła w całości przeznaczyła na cyfryzacje i zakup nowoczesnych urządzeń multimedialnych do sal dydaktycznych. Dzięki temu nauczyciele mają od września do dyspozycji 5 laptopów oraz 14 rzutników.
Co najważniejsze w tym wszystkim, w ciągu 2 tygodni „trójka” chce uruchomić dziennik elektroniczny, który m.in. zapewni rodzicom bieżący wgląd przez internet w wyniki nauki dzieci. Do tej pory wdrożenie e-dziennika umożliwiał brak sieci internetowej w szkole. Ale sieć już jest. – Inwestycję pomogła nam sfinansować fundacja Rosa, na którą rodzice wpłacali 1 proc. podatku. To prosta sieć, kablowa, ale najważniejsze, że działa i że mamy w całej szkole na tyle szybki i przepustowy internet, że możemy uruchomić e-dziennik. Wychowawcy już są przeszkoleni, część nauczycieli zna program, bo udało nam się bez ponoszenia kosztów rozszerzyć na podstawówkę dziennik, który wcześniej funkcjonował w gimnazjum. Myślę, że za 2 tygodnie zrobimy zebrania z rodzicami, na których dostaną dostęp do dziennika – zapowiada pani dyrektor. Cała szkoła jest skomputeryzowana, a w każdej klasie czeka już komputer podłączony do sieci. – To nasz kolejny wakacyjny sukces, bo udało nam się pozyskać w formie darowizny 20 używanych, zaledwie 3-letnich komputerów z banku BZ WBK w Poznaniu – dodaje.
Przypomnijmy, że Danuta Boroch kieruje szkołą przy Wilczej od roku. Jej misją było połączenie w jeden organizm dwóch funkcjonujących obok siebie placówek: gimnazjum i podstawówki (wtedy jeszcze nie było decyzji rządu o reformie systemu oświaty). Lubi podkreślać, że przez ten czas przewróciła szkołę do góry nogami, żeby ułożyć ją w sposób racjonalny i funkcjonalny. Powstał m.in. jeden pokój nauczycielski dla pedagogów obu szkół oraz jedna, wspólna biblioteka. Ostatni mur, który padł, to ściana w sekretariacie „trójki”, który po 50 latach udało się powiększyć z klitki do normalnej wielkości pomieszczenia. – Efekt tych wszystkich działań jest taki, że nauczyciele się zintegrowali, zaczęli ze sobą współpracować – podkreśla dyrektor Boroch. – I w samą porę, bo dziś reforma oświaty jest nam niestraszna. Nie mamy tak jak w innych miastach problemów z zapewnieniem nauczycieli specjalistów dla klas siódmych, choćby tych od fizyki, bo sprawę załatwiają ci, którzy dotąd uczyli w gimnazjum – dodaje.
Nowy, przełomowy rok szkolny w „trójce” zainaugurowano dziś o godz. 8:30, z udziałem m.in. przewodniczącej rady miejskiej Ewy Miary i sekretarza miasta Włodzimierza Bajońskiego. Odbyło się szybkie pasowanie pierwszaków na uczniów i ślubowanie na sztandar szkoły. Zachęcamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia.