Nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Złotoryi uczestniczyli w kursie „Use ICT in Special Needs Education” organizowanym przez Braga Mobillity w Bradze w Portugalii.
Wyjazd był możliwy dzięki projektowi „Rozwój kompetencji kluczowych nauczycieli Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Złotoryi w wymiarze europejskim” w ramach akcji KA1 Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej w programie Erasmus+, który rozpoczął się 2 września ubiegłego roku, a zakończy 31 grudnia br.
Projekt powstał w odpowiedzi na potrzeby placówki, które zostały opisane w „Europejskim planie rozwoju szkoły”. – Jako pedagodzy pragniemy poszerzyć nasze umiejętności w pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych – mówią nauczyciele.
Głównym celem projektu jest podniesienie kompetencji zawodowych kadry edukacji szkolnej poprzez m.in.: stosowanie nowoczesnych narzędzi ICT (Technologie informacyjno-komunikacyjne) w edukacji ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi na zajęciach edukacyjnych na wszystkich etapach kształcenia; wykorzystaniu nowoczesnych technologii na lekcjach, a tym samym wzrost aktywności uczniów na zajęciach i przygotowania ich do podjęcia pracy, gdzie nowoczesne technologie są istotnym elementem; podniesienie poziomu znajomości języka angielskiego (przynajmniej B2, C1), co przyczyni się do wzrostu zaangażowania nauczycieli w europejskie programy i nawiązanie kontaktów międzynarodowych, a także wymianę doświadczeń z nauczycielami innych krajów europejskich
W ramach projektu 5 nauczycieli placówki w terminie od 9 do 15 lutego uczestniczyło w kursie „Use ICT in Special Needs Education” organizowanym przez Braga Mobillity w Bradze w Portugalii.
Kurs trwał 5 dni i poruszał zagadnienia związane z technologiami ICT w edukacji ze specjalnymi potrzebami. Nauczyciele zostali wyposażeni w ogólne wiadomości stosowania ICT w różnorodnych warunkach edukacyjnych, przedstawiono konkretne przykłady zastosowania technologii na lekcjach. Prowadzący zapoznali ze źródłami oraz narzędziami wspierającymi treści e-lerningowe. Zostały przedstawione sposoby motywowania oraz rozwijania myślenia kreatywnego za pomocą ICT nauczycieli oraz uczniów.
- Szkolenie z zakresu nowoczesnych technologii w edukacji, w którym uczestniczyliśmy zostało przeprowadzone na wysokim poziomie. Organizator zapewnił nam oprócz szkolenia szeroką ofertę kulturalną. Mogliśmy lepiej poznać kraj, zwiedzić min: Bragę, Porto, sanktuarium Bom Jesus, sanktuarium Sameiro oraz Viana do Castelo. Dzięki programowi kulturalnemu mogliśmy lepiej poznać ludzi, kulturę Portugalii. Udział w kursie przyczynił się również do podwyższenia znajomości języka angielskiego, ponieważ językiem kursu był język angielski – mówi koordynatorka projektu Dorota Banaszek.