Maja Sajewicz i Aleksandra Wróblewska zdobyły w kończącym się roku szkolnym tytuły Superekologów w Szkole Podstawowej nr 3 w Złotoryi. Ta pierwsza, czwartoklasistka, jako jedyna w „trójce” zebrała ponad pół tony surowców wtórnych, w tym kilkadziesiąt kilogramów puszek aluminiowych, dzięki którym w zasadzie placówka z ul. Wilczej zaistniała w powiatowym konkursie recyklingowym. Jego rozstrzygnięcie mieliśmy w tym tygodniu.
Maja Sajewicz zgromadziła dokładnie 634,9 kg surowców wtórnych: zużytych baterii, nakrętek, makulatury i puszek po napojach, z czego 37,6 kg to właśnie aluminiowy złom. Wyprzedziła piątoklasistę Jakuba Tusińskiego (482 kg) oraz Karolinę Łusiewicz z klasy IV (75,5 kg).
Wśród uczniów klas VII-VIII i ostatniej gimnazjalnej najlepszy wynik uzyskała siódmoklasistka Aleksandra Wróblewska. Po podliczeniu wszystkich surowców wtórnych przy jej nazwisku pokazał się wynik 479,15 kg (w tym 4,5 kg aluminiowych puszek). Druga była Agata Chaim z klasy VIII (209,9 kg), a trzeci Wojciech Rusewicz z gimnazjum (34 kg).
W szkolnym konkursie pn. „Selektywna zbiórka odpadów”, którego koordynatorem była Dorota Jarczak, wzięło udział 42 uczniów z 11 klas SP nr 3. Choć nagrody trafią do nich na szkolnym apelu na zakończenie roku szkolnego, najlepsi zostali wyróżnieni już w tym tygodniu podczas finału powiatowego konkursu zbierania puszek aluminiowych po napojach.
„Trójka” nie była jedyną placówką oświatową z terenu Złotoryi, która zgłosiła się do tegorocznego konkursu „puszkowego”. Wzięły w nim również udział Przedszkole Miejskie nr 2 oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, który – podobnie jak rok temu – zwyciężył w kategorii szkół liczących powyżej 100 uczniów. Jego podopieczni zebrali 220 kg puszek, prawie 2 kg w przeliczeniu na jedną osobę. Złotoryjskie przedszkolaki, które zgromadziły 110 kg aluminiowych opakowań, były drugie w tej samej kategorii. Trzecie miejsce przypadło Szkole Podstawowej w Sokołowcu, która co prawda zebrała mniej puszek niż złotoryjska „trójka”, ale znalazła się wyżej w klasyfikacji po przeliczeniu wszystkich kilogramów na jednego ucznia.
W grupie szkół mniejszych tradycyjnie równych sobie nie mieli wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wojcieszowie, którzy zebrali 1215 kg puszek, najwięcej spośród wszystkich placówek startujących w konkursie. Prawdziwym rekordzistą był Wiesław Ociepa, z wynikiem aż 796 kg! Ponad tonę aluminiowych opakowań udało się także zgromadzić Szkole Podstawowej w Świerzawie (1030 kg). Trzecie miejsce przypadło w udziale Szkole Podstawowej w Sędzimirowie. Wyniki publikujemy na zdjęciach pod tekstem.
Tegoroczny finał był już 20. w historii powiatu złotoryjskiego. Od początku konkursu jego uczestnicy zebrali 132 538,97 kg aluminiowego złomu, co przekłada się na prawie 8 mln puszek! W tym roku jednak wynik był o ponad pół tony słabszy niż w dwóch poprzednich latach, gdy oscylował wokół 3,5 t.
Ogłoszenie wyników konkursu, w którym uczestniczyło razem 9 placówek oświatowych, miało miejsce jak zwykle w sali widowiskowej złotoryjskiego ośrodka kultury. Najlepsi zbieracze otrzymali nagrody od Starostwa Powiatowego w Złotoryi, urzędów gminnych oraz Fundacji Recal, która ufundowała nagrodę główną – wyjazd na zieloną szkołę dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świerzawie. Wyróżnienia wręczali: Jacek Wodzisławski, prezes Recalu, wicestarosta Rafał Miara, burmistrz Robert Pawłowski i burmistrz Świerzawy Paweł Kisowski.
fot. Starostwo Powiatowe w Złotoryi