Niedawno na korytarzach złotoryjskiej SP nr 3 można było usłyszeć rozmowy w trzech językach.
W placówce pojawili się długo oczekiwani goście, którymi byli uczniowie i nauczyciele ze szkół partnerskich Gesamtschule z Treuenbrietzen w Niemczech i Podesti Calzecchi Onesti z Chiaravalle we Włoszech. Razem z polskimi uczniami i nauczycielami była to ponad 30-osobowa grupa. Spotkania odbywały się w ramach realizowanego od 2017 roku projektu „Nauka demokracji w szkole”.
Goście zwiedzili szkołę, obejrzeli pokaz akrobatyczny i występ cheerleaderek w wykonaniu uczniów „trójki” przygotowanych przez Alicję Szapował i Tomasza Antonowicza. Sami mieli okazję zatańczyć zumbę z trenerką Magdaleną Hrycaj. Wykonywali także eksperymenty chemiczne i fizyczne pod kierunkiem Doroty Jarczak.
Po południu wzięli udział w anglojęzycznej grze miejskiej przygotowanej przez młodzież ze stowarzyszenia „Nasze Rio”. Pierwszy dzień zakończyło spotkanie integracyjne w siedzibie stowarzyszenia.
Drugi dzień był również wypełniony atrakcjami. Przed południem odbyły się zajęcia podsumowujące dotychczasowe działania w projekcie. Następnie każdy z uczestników wybrał sobie strój historyczny i wszyscy pojechali na Zamek Grodziec, gdzie czekały kolejne atrakcje: zwiedzanie zamku, pokaz rycerski i budzące wiele emocji strzelanie z łuku. Ten dzień zakończył się sesją fotograficzną w strojach znakomicie pasujących do wnętrz zamkowych.
Ostatni dzień zaczął się od wizyty burmistrza Treuenbrietzen, którego powitał włodarz Złotoryi Robert Pawłowski. Następnie uczniowie i nauczyciele udali się do „Vitbisu”, gdzie uczestniczyli w warsztatach malowania bombek i zwiedzili zakład.
Kolejnym punktem programu było płukanie złota przygotowane przez Polskie Bractwo Kopaczy Złota. Wizytę zakończyły warsztaty „zmiany lokalne”, ściśle związanymi z tematem projektu, które poprowadziła Barbara Zwierzyńska-Doskocz.
- Włoscy i niemieccy uczniowie zostali ciepło przyjęci w domach swoich polskich kolegów, za co dziękujemy szczególnie ich rodzicom. Podziękowania należą się też koordynatorkom projektu: Wiolecie Michalczyk, Aleksandrze Rogulskiej i Aleksandrze Kroczak. Goście wyjechali pełni pozytywnych wrażeń, zarówno duchowych, jak i smakowych, ponieważ wszystkim bardzo smakowało polskie jedzenie, a Złotoryja zachwyciła ich swoją architekturą, zabytkami i atmosferą. Kolejne, ostatnie już, spotkanie projektowe podsumowujące wszystkie działania podjęte w ramach projektu odbędzie się we wrześniu we Włoszech. Czekamy na nie z niecierpliwością – mówią organizatorzy złotoryjskich spotkań.