We wtorek 24 kwietni, Zespół Szkół Zawodowych w Złotoryi otwiera swoje drzwi dla przyszłych uczniów.
Podczas Dni Otwartych, młodzież kończąca w tym roku naukę na poziomie gimnazjum, będzie mogła zapoznać się z obszerną ofertą ZSZ, wśród której znajdują się nowo powstałe kierunki, jakimi są technik spedytor i logistyk.
- Sytuacja na rynku edukacyjnym oraz rosnące zainteresowanie logistyką i spedycją sprawiły, że ZSZ w Złotoryi, zwróciło swoją uwagę na możliwość kształcenia w zawodach technik logistyk i technik spedytor. Trafność tych decyzji potwierdza rynek pracy. Pracodawcy sygnalizują brak pracowników z wykształceniem w zakresie transportu, spedycji i logistyki oraz dużą fluktuację w tych dwóch grupach pracowników – uważają nauczyciele Barbara Bojczuk i Grzegorz Kufel.
Zarówno logistyka, jak i spedycja są specjalizacjami powiązanymi z sektorem transportu. Obie dziedziny są niezwykle ważne i każda z nich zajmuje się kompleksową obsługą w zakresie pewnych działań, związanych z transportem. Bardzo często są one ze sobą mylone, a ludzie nie potrafią powiedzieć, czym tak naprawdę zajmuje się spedycja, a czym logistyka i gdzie leży granica pomiędzy tymi specjalizacjami. Choć podobieństw i wspólnych obszarów dla obu dziedzin jest dużo, istnieje między nimi również sporo różnic.
Są to więc zawody rokujące duże perspektywy rozwojowe oraz dające rosnące możliwości skutecznego i trwałego wejścia w lokalny oraz szerszy rynek pracy. Ze względu na konieczność łączenia ze sobą różnych rodzajów i typów usług transportowych, bardzo szybko rozwijający się sektor konkurencji na rynku oraz konieczność jego stałego monitorowania i podtrzymywania kontaktów biznesowych, coraz więcej firm logistycznych i spedycyjnych decyduje się na zwiększanie zatrudnienia profesjonalnych specjalistów do spraw logistyki i spedycji krajowej oraz międzynarodowej.
Technik logistyk zajmuje się planowaniem, organizowaniem, kierowaniem i kontrolowaniem przemieszczania towarów od producenta do konsumenta oraz wykorzystaniem informacji płynących z rynku w celu optymalizacji korzyści wynikających z wymiany towarowej dla wszystkich uczestników tej wymiany. Logistyk analizuje stan zapasów i nimi zarządza, obsługuje zamówienia i organizuje transport.
Technik spedytor uczy się wykorzystywania sztuki negocjacji w marketingu transportu, zarządzania działalnością spedycyjną w zakresie przepisów prawa przewozowego, skarbowego i ekonomii transportu, organizowania i ubezpieczania przewozów krajowych i międzynarodowych.
Technicy logistycy i spedytorzy należą do grupy poszukiwanych pracowników. – Celem kształcenia zawodowego w naszej placówce jest przygotowanie młodzieży do twórczego i satysfakcjonującego życia w warunkach współczesnego świata, wykonywania pracy zawodowej na poziomie profesjonalnym i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy, który poszukuje coraz więcej wąsko wyspecjalizowanych fachowców w miejsce pracowników fizycznych o niskich kwalifikacjach, czego doskonałym przykładem są w/w kierunki – zapraszają nauczyciele przedmiotów logistycznych.