Od września Szkoła Podstawowa nr 1 w Złotoryi realizowała zadania w ramach rządowego programu „Bezpieczna+”. Projekt zakończył się grudniowym wspólnym kolędowaniem uczniów placówki.
Podczas realizacji projektu szkoła skupiła się przede wszystkim na działaniach zwiększających otwartość placówki na współpracę z otoczeniem oraz kształtowanie u uczniów aktywnej i prospołecznej postawy.
Pierwszą imprezą zorganizowaną w ramach programu był festyn rekreacyjno-sportowy przeznaczony dla uczniów klas I-III i ich rodziców, podczas którego odbywały się liczne konkurencje sportowe, potyczki językowe oraz zabawy z animatorami. Szkoła zorganizowała również Obchody Tygodnia Polskiego pn. „Moja Mała Ojczyzna”.
– Przedsięwzięcie udowodniło, że Złotoryja jest miejscem magicznym, miastem pełnym wyjątkowych ludzi, ale również jak najbardziej zwyczajnych zdarzeń, sytuacji niecodziennych, jednocześnie bardzo oczywistych. Były one wyjątkowe, ponieważ obowiązywała wszelka aktywność patriotyczna. Jedni biegali, inni działali artystycznie, jeszcze inni pracowali metodą WebQuest. Nauczyciele starali się pokazać młodym ludziom, że szkoła i nauka nie muszą być nudne – opowiada Bożena Kraska, dyrektorka złotoryjskiej „jedynki”. Podsumowaniem obchodów był koncert pt. „Droga do niepodległości”, w którym wzięli udział uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni goście.
W ramach programu uczniowie uczestniczyli w spotkaniach pn. „Bezpieczni na drodze” w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo... przez cały rok szkolny”, prowadzonych przez przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi, a członkowie samorządu uczniowskiego włączyli się do akcji charytatywnej „Szkoło, pomóż i TY!”.
Placówka wzięła udział w obchodach XVI Powiatowego Dnia Regionalisty pn. „Dziedzictwo Kulturowe Ziemi Złotoryjskiej”, podczas którego uczestnicy z dużym zainteresowaniem wysłuchali trzech prelekcji, uczestniczyli w grze miejskiej, w trakcie której uczniowie, poruszając się ulicami Złotoryi, szukali odpowiedzi na pytania przygotowane przez organizatorów. Na zakończenie imprezy wzięli udział w ognisku przy kopalni złota Aurelia.
Ostatni dzień listopada okazał się doskonałą okazją do kolejnego spotkania w ramach programu. Uczniowie klasy Ia i Ic zaprosili do zabaw andrzejkowych swoich przyjaciół ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Złotoryi.
Podsumowaniem kilkumiesięcznego projektu było wspólne kolędowanie przed świętami Bożego Narodzenia, zorganizowane w Domu Spotkań i Integracji Społecznej Złotoryi i Pulsnitz, w którym uczestniczyli uczniowie, rodzice, dziadkowie, zaproszeni goście oraz czynni i emerytowani pracownicy szkoły.
– Projekt miał na celu przede wszystkim twórczą integrację pokoleń oraz ukazanie obszarów, w których pokolenia mogą inspirować i uczyć się od siebie nawzajem. Wszelkie działania sprzyjały poprawie bezpieczeństwa uczniów, wpłynęły na kształtowanie właściwych postaw i nawyków bezpiecznego zachowania się w różnych miejscach i sytuacjach. Ponadto realizowane zadania pozwoliły przeciwdziałać społecznemu wykluczeniu osób starszych i niepełnosprawnych, kształtować właściwe postawy wobec nich, przełamywać stereotypy dotyczące starości, zaspokajać potrzeby więzi społecznej, a uczniom nabywać kompetencje społeczne, warunkujące efektywność funkcjonowania dzieci zdrowych i niepełnosprawnych oraz osób starszych w różnorodnych sytuacjach społecznych – podsumowuje Bożena Kraska.
Wydarzenia odbyły się w ramach rządowego programu wspomagania w latach 2015-2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach – „Bezpieczna+”.