Zasady funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, mobilna aplikacja Moja Komenda czy program „Dzielnicowy bliżej nas” to tematy poruszane na debacie społecznej pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie. Możesz mieć na nie wpływ”, zorganizowanej przez złotoryjskich policjantów i poświęconej bezpieczeństwu mieszkańców Złotoryi.
W sali klubowej Złotoryjskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji spotkali się nie tylko policjanci, ale i złotoryjanie, uczniowie oraz zaproszeni goście, w tym m.in. burmistrz Robert Pawłowski czy przewodnicząca rady miejskiej Ewa Miara.
Od programu „Dzielnicowy bliżej nas” rozpoczęło się spotkanie, na którym konkretne zagadnienia omawiali naczelnicy oraz kierownicy poszczególnych komórek Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi. Jednym z ważniejszych punktów całego spotkania było omówienie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która stanowi narzędzie wymiany informacji pomiędzy policją a mieszkańcami. Omówiono zasady jej funkcjonowania, dokonano również analizy zgłoszonych za jej pośrednictwem zagrożeń.
– Jeśli mieszkańcy zaobserwują coś niepokojącego, stwarzającego niebezpieczeństwo, mogą komunikować się z policją właśnie przez mapę. To innowacyjnie narządzie, które służy głównie do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców, w tym naszego powiatu – tłumaczył zasp. szt. Zbigniew Popławski.
W trakcie spotkania przedstawiono również sposób korzystania z mobilnej aplikacji Moja Komenda, która pozwala na bezpłatny dostęp do bazy teleadresowej jednostek policji w całym kraju oraz zaprezentowano informacje dotyczące przestępczych zdarzeń, jakie miały miejsce w Złotoryi w tym (10 miesięcy) i poprzednim roku kalendarzowym.
Po prezentacjach głos zabrali mieszkańcy którzy przywołali do „tablicy” kilka trapiących ich problemów, w tym kwestie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ograniczeń prędkości na ul. Grunwaldzkiej, bezpieczeństwa rowerzystów na ul. Legnickiej czy parkowania osób nieupoważnionych na tzw. „kopertach” .