W blisko stu spotkaniach z mieszkańcami, dotyczących gospodarki odpadami, weźmie udział burmistrz Paweł Kulig. W najbliższych tygodniach zamierza zajrzeć pod każdy boks śmietnikowy na terenie miasta. Pierwsze takie zebrania edukacyjne zaplanowane są już na wtorek 24 września.
Cykl spotkań pod hasłem „Porozmawiajmy o odpadach” odbędzie się w ramach kampanii ZłotoryjaEkoAktywna #EkoMyślimy #EkoDziałamy. Burmistrz chce porozmawiać z mieszkańcami o ekologii, czystości w mieście i segregacji odpadów. Ma na celu edukację ekologiczną i zebranie opinii złotoryjan, ale także przedstawienie im wyzwań związanych z zarządzaniem gospodarką odpadami oraz ogólnopolskimi zmianami dotyczącymi recyklingu.
– Za ten rok musimy osiągnąć 45 proc. recyklingu. W 2023 nasze miasto osiągnęło niecałe 25 proc. Musimy więc poprawić segregację o 100 proc.! Sami jako urzędnicy tego nie zrobimy. Dlatego chcemy rozmawiać z mieszkańcami i ich edukować, a przede wszystkim wsłuchiwać się w to, co mówią, i ten system doskonalić, żebyśmy nie płacili kar jako miasto za zbyt niskie wskaźniki recyklingu, a co za tym idzie – żebyśmy nie podwyższali opłaty za odpady – tłumaczy Kulig.
Łącznie odbędzie się 83 spotkań – dokładnie tyle, ile jest boksów śmietnikowych w mieście. Burmistrz liczy, że mieszkańcy dostarczą wiedzę, która pomoże w udoskonalaniu zarządzania gospodarką odpadami.
– Nie ma zarządzania bez wiedzy, opinii i danych – dodaje. – Po zakończeniu cyklu spotkań zamierzamy je podsumować oraz zbudować strategię najlepszą dla miasta i złotoryjan.
Przypomnijmy, że od lipca tego roku w Złotoryi działa nowoczesny punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (pl. Sprzymierzeńców 6c), wiosną pojawił się też jeden z pierwszych w Polsce system inteligentnych wiat śmietnikowych. Jest ich 8. To pod nimi we wtorek 24 września odbędą się pierwsze spotkania z cyklu.
Terminy wszystkich spotkań publikujemy pod artykułem (z zastrzeżeniem, że mogą ulec zmianie). Harmonogram jest też dostępny na stronie www.zlotoryja.pl, oficjalnych profilach miasta w mediach społecznościowych oraz profilu Strefa EKO Złotoryja (Facebook), a także w całym mieście w formach plakatów (wiaty, budynki i inne miejsca ogólnodostępne).