Dyktando było niby takie proste, ale… no właśnie, owe „niby” najbardziej chyba namieszało w konkursie. To z tym przedrostkiem uczestnicy mieli najwięcej problemów. Efekt? Żadnego tekstu napisanego bezbłędnie. Liczyło się więc, kto błędów zrobił najmniej. Policzyli to organizatorzy, a dziś w ośrodku kultury przedstawili miastu tegorocznych mistrzów ortografii.
Listopadowe dyktando sprawdziło u uczestników nie tylko znajomość ortografii. Dało też dużo wiedzy o legendach Złotoryi i okolic. Przypomnijmy, że to one właśnie były w tym roku bohaterkami tekstów konkursowych, przygotowanych po raz pierwszy nie przez polonistę, lecz przez bibliotekarkę – Jolantę Wróblewską z Biblioteki Pedagogicznej. Oprawa gali 7. Złotego Dyktanda musiała więc być „legendarna”, łącznie z dekoracją na scenie, która nawiązywała do złotoryjskich podań. Bo przecież, jak rymowały dziewczęta prowadzące uroczystość, „my, złotoryjanie, nasze legendy powinniśmy znać i poprawnie je napisać”.
Gala rozdania nagród zaczęła się od występu trzecioklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 3, przygotowanych przez Annę Hupental. Odpowiednio przebrani, w tzw. stroje z epoki, przedstawili legendę związaną z Wilczą Górą. Sześć kolejnych legend dotyczących naszego miasta, w tym słynną o księciu Bolesławie Rogatce i skazanym na śmierć mieszczaninie, w niezwykle frapujący sposób opowiedział historyk z Liceum Ogólnokształcącego Tomasz Szymaniak.
W tegorocznym konkursie wzięło udział 249 osób. To rekord frekwencji w 7-letniej historii imprezy. Z dyktandem zmierzyli się przedstawiciele różnych złotoryjskich instytucji i zakładów pracy, niektórzy mistrzowie poprzednich edycji czy włodarze miasta, w tym burmistrz Robert Pawłowski, który podkreślał podczas dzisiejszej gali, że Złote Dyktando stało się już w Złotoryi instytucją.
– Na początku było zwykłym sprawdzianem umiejętności ortograficznych, teraz to potężne wydarzenie. Cieszę się, że coraz więcej osób chce się w nim sprawdzać – podkreślał Pawłowski, mistrz z 2014 r., który przyznał się, że tym razem nie poszło mu najlepiej. – Raz jest łatwiej, raz trudniej, jednak tegoroczne dyktando mnie zupełnie rozłożyło. Nabrałem ponownie pokory wobec języka polskiego – żartował z uśmiechem.
Burmistrz sobie z dyktandem w kategorii profesores nie poradził, ale Alicja Howaniec z Lwówka Śląskiego – już tak i została mistrzem w tej grupie wiekowej. Pozostałych pięciu zwycięzców to: Piotr Maas (redaktor naszej gazety), Jakub Sajewicz, Błażej Szczygielski, Piotr Kaczmarski i Laura Gudz. Złote Pióra tradycyjnie ufundował dla mistrzów Włodzimierz Andreé.
Po raz pierwszy w historii Złotego Dyktanda, które propaguje piękno polszczyzny i jej poprawny zapis, organizatorzy zdecydowali się poza tytułami mistrzowskimi przyznać wyróżnienia, czyli... dwa pozostałe miejsca na podium. Renata Fuchs, pomysłodawczyni konkursu, tłumaczyła dziś na gali, dlaczego. – Niejednokrotnie uczestników najpoprawniej napisanych dyktand dzielił zaledwie 1 błąd interpunkcyjny. Postanowiliśmy więc od tego roku przyznawać również 2 wyróżnienia. Od razu mamy niespodziankę, bo w kategorii profesores musieliśmy wyróżnić wyjątkowo 3 osoby, które miały po tyle samo błędów – powiedziała polonistka z SP nr 3. Pełną listę nagrodzonych i wyróżnionych prezentujemy poniżej.
Rekord mieliśmy nie tylko w liczbie uczestników, ale też w rywalizacji rodzin. Do konkursu stanęły aż 33, a największa rodzina startująca w konkursie liczyła 5 osób. Zwycięzcami w kategorii rodzinnej zostali Wiesław i Mateusz Grzywa, tato z synem, obydwaj wyróżnieni w swoich kategoriach wiekowych.
Jak już wspomnieliśmy, w tym roku dyktand napisanych bez błędu nie było. – Cieszy za to fakt, że poprawił się zapis złotoryjskich ortogramów, takich jak „złotoryjanie” czy wyrażenie przyimkowe „w Złotoryi”, które od kilku lat propagujemy w środowisku lokalnym – podkreślała Iwona Pierzchała, współorganizatorka konkursu. – Największą trudność sprawiły takie wyrazy i wyrażenia, jak: niby-Polak, pół Niemiec, pół Szkot, kościół Mariacki, niby-turysta, ni stąd, ni zowąd, grabieże, niby-polska, niby-niemiecka, ekstrapodróż, co najmniej.
Dodajmy, że 7. Złote Dyktando i „gala mistrzów ortografii” zostały zorganizowane przy współpracy z Urzędem Miejskim w Złotoryi.
MISTRZOWIE 7. ZŁOTEGO DYKTANDA I WYRÓŻNIENI
Profesores (po 45. roku życia) – mistrzyni: Alicja Howaniec; wyróżnieni: Teresa Tokarz, Grażyna Szydełko oraz Wiesław Grzywa
Magisters (do 45. roku) – mistrz: Piotr Maas; wyróżnienia: Tomasz Malarz oraz Paweł Szklarz
Żacy starsi (uczniowie szkół ponadgimnazjalnych) – mistrz: Jakub Sajewicz; wyróżnienie: Julia Szydełko i Dawid Brudniewicz
Żacy młodsi (klasy VII szkół podstawowych oraz gimnazjaliści) – mistrz: Błażej Szczygielski; wyróżnieni: Igor Widomski i Patrycja Pakuła
Sztubacy (klasy IV-VI SP) – mistrz: Piotr Kaczmarski; wyróżnieni: Julia Hołówka i Mateusz Grzywa
Pacholęta (trzecioklasiści z SP) – mistrzyni: Laura Gudz; wyróżnili się: Antoni Bąk i Zuzanna Krysiak