Nie żyje Jerzy Kluz, burmistrz Złotoryi w latach 1998-2002. 5 maja skończyłby 81 lat. Pogrzeb samorządowca odbędzie się w najbliższy piątek.
Jerzy Kluz urodził się w 1943 r. w Łańcucie. W 1967 ukończył studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie z dyplomem magistra inżyniera górnika. W tym samym roku osiedlił się w Złotoryi. W swojej karierze zawodowej pracował m.in. w kopalni węgla kamiennego w Katowicach, zakładzie „Konrad” w Iwinach oraz ZG „Lena” w Wilkowie. Był współzałożycielem sekcji piłkarskiej i sekcji akrobatycznej przy KS Górnik (tą ostatnią również początkowo kierował).
W 1998 Jerzy Kluz stanął na czele zarządu miasta (kilkuosobowego organu wykonawczego), którym kierował jako burmistrz roku 2002. Objął urząd po Kazimierzu Zwierzyńskim. Był czwartą osobą, która pełniła funkcję burmistrza Złotoryi po utworzeniu w 1990 r. samorządnych gmin i ostatnim burmistrzem, którego nie wybrali bezpośrednio mieszkańcy Złotoryi – kierowanie miastem powierzyli mu w drodze głosowania radni miejscy w listopadzie 1998 r. Co ciekawe, Kluz nie miał wówczas doświadczenia samorządowego, nie zasiadał też w radzie miejskiej. W pierwszych wyborach bezpośrednich w 2002 r. nie wystartował – wrócił do pracy w górnictwie, wygrywając konkurs na prezesa Kopalni Surowców Skalnych. W fotelu burmistrza zasiadł po nim na 12 lat Ireneusz Żurawski.
Jak pisze Alfred Michler w swojej książce „Aurimontanie, Goldbergerzy, Złotoryjanie”, Jerzy Kluz był pierwszym burmistrzem Złotoryi w powojennej historii samorządu terytorialnego, który nie pochodził z namaszczenia solidarnościowego. Jego burmistrzowanie przypadło na czas ważnych dla miasta wydarzeń, m.in. jubileuszu 790-lecia nadania praw miejskich Złotoryi oraz organizacji pierwszych w naszym mieście mistrzostw świata w płukaniu złota.
Za kadencji Jerzego Kluza zaczęła się też budowa hali sportowej przy SP nr 3 oraz powstał budynek socjalny na ul. Łąkowej, zaś w kamienicy na pl. Lotników Polskich wybudowano we współpracy z Towarzystwem Budownictwa Społecznego w Kamiennej Górze pierwsze w naszym mieście mieszkania czynszowe. Renowację przeszedł także kościół św. Mikołaja, a na złotoryjskiej starówce ruszyły na niespotykaną wcześniej skalę remonty zabytkowych kamienic. To za Kluza również sfinalizowano włączenie do Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej terenów przemysłowych pod Wilczą Górą (procedurę w 1997 r. rozpoczęli jeszcze jego poprzednicy).
Jerzy Kluz wspierał również utworzenie Ścieżki św. Jadwigi, a gdy był burmistrzem, Złotoryja podpisała umowy partnerskie z czeskim Mimoniem, niemieckim Westerburgiem oraz ukraińskim Buczaczem.
Jerzy Kluz zmarł 4 kwietnia 2024 r. Pogrzeb na cmentarzu komunalnym w Złotoryi odbędzie się w piątek 12 kwietnia. Rozpocznie się mszą św. o godz. 12 w kościele św. Mikołaja.