Poznaliśmy listę 18 geoparków, które przez następne cztery lata będą mogły używać logo UNESCO. Wśród szczęśliwców znalazła się Kraina Wygasłych Wulkanów.
– To oznacza nie tylko prestiż, ale także dynamiczny rozwój tego regionu – mówi Monika Cychowska-Nowak (szefowa Stowarzyszenia Kaczawskiego, które aplikowało o wpisanie geoparku do globalnej sieci), która dodaje, że to nie oznacza końca ciężkiej pracy, a jej początek.
Certyfikat jest przyznawany na cztery lata, po których nastąpi weryfikacja. Aby go nie stracić, zarówno działające w regionie stowarzyszenia jak i samorządy, będą musiały podejmować działania na rzecz rozwoju geoparku zgodnie z zaleceniami światowej organizacji.
Gabriela Męczyńska ze Stowarzyszenia LGD Partnerstwo Kaczawskie mówi, że sukces jest efektem pracy społecznej lokalnych liderów, którzy się zaangażowali i uwierzyli, że praca dla wspólnego dobra przynosi taki efekt.
Stowarzyszenie Kaczawskie zapewnia, że Kraina Wygasłych Wulkanów jest gotowa na tłumy turystów, a dodatkowo liczy na to, że logo UNESCO przyciągnie przedsiębiorców chętnych do inwestowania na naszym terenie.
– Bardzo się cieszę, że proces dobiegł do końca i że nam się udało. Cieszę się, że jako miasto Złotoryja mieliśmy w tym swój udział. Teraz czekają nas wyzwania, żeby sprostać oczekiwaniom, jakie narzuciło na nas UNESCO i wszyscy musimy się w związku z tym wziąć do pracy – powiedział w rozmowie z naszym portalem burmistrz Złotoryi Robert Pawłowski.
źródło: Radio Wrocław