Ponad sto osób zastrzegło już swój numer PESEL za pośrednictwem Urzędu Miejskiego w Złotoryi. To nowa inicjatywa rządu, która ma nas ochronić przed oszustami i przed nieautoryzowanym wykorzystaniem naszych danych. Z tej bezpłatnej usługi można skorzystać również przez internet i w aplikacji mObywatel.
Co daje zastrzeżenie PESEL-u? Do minimum ogranicza próby wyłudzeń i oszustw obciążających nasze konto. Jeśli zdecydujemy się zastrzec swój 11-cyfrowy numer identyfikacyjny, nie będzie go można wykorzystać bez naszej wiedzy przy czynnościach wymagających weryfikacji tożsamości – np. przy zaciąganiu kredytu, zakupie na raty, wyrobieniu duplikatu karty SIM u operatora telefonicznego czy u notariusza, przy sprzedaży nieruchomości. W takie sytuacji będzie wymagana dodatkowa weryfikacja tożsamości.
PESEL można zastrzec (jak również cofnąć zastrzeżenie) bezpłatnie. Jest na to kilka sposobów. Jednym z nich jest aplikacja mObywatel, w której dodatkowo można się także dowiedzieć się, kto sprawdzał nasz numer.
Z usługi można skorzystać również za pośrednictwem stron internetowych. Potrzeba do tego profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego, e-dowodu lub danych do logowania do bankowości elektronicznej.
Trzeci sposób to wizyta w urzędzie gminy (przy czym wcale nie musi to być urząd w miejscu naszego zamieszkania). Trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty i wypełnić wniosek – w domu (formularz do pobrania TUTAJ) albo w urzędzie. Można też poprosić urzędnika, żeby wydrukował wypełniony wniosek z systemu. Następnie trzeba go podpisać. Usługa będzie zrealizowana od razu. Urzędnik przyjmie wniosek, wprowadzi go do systemu i wyda potwierdzenie zastrzeżenia lub cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL. Cała operacja nie powinna potrwać dłużej niż kilka minut.
Do końca grudnia w Wydziale Spraw Obywatelskich złotoryjskiego magistratu numer identyfikacyjny zastrzegło 95 osób. W tym roku zrobiło to już 10 mieszkańców. Dodajmy, że w rejestrze zastrzeżeń wprowadzane są tylko dane osób pełnoletnich – zarówno tych z obywatelstwem polskim, jak i cudzoziemców. W uzasadnionych przypadkach (np. problemy z poruszaniem się) z usługi w urzędzie można skorzystać z pomocą pełnomocnika.
Co prawda PESEL można zastrzegać od 17 listopada ubiegłego roku, ale dopiero od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe takie jak banki będą miały obowiązek weryfikować przy zawieraniu umowy kredytu lub pożyczki, czy numer jest zastrzeżony. To oznacza, że konsekwencje prawne będą wyciągane dopiero wobec zdarzeń, które nastąpią od 1 czerwca.
Warto pamiętać, że zastrzeżenie numeru PESEL w żaden sposób nie zablokuje nam możliwości rejestracji do lekarza, realizacji recepty czy załatwienia sprawy urzędowej.