Działo się. W roku 2023. Jakie wydarzenie było najważniejsze z punktu widzenia Złotoryi? Podpisanie umowy na remont linii kolejowej. Tak przynajmniej uważa burmistrz Robert Pawłowski, który przygotował zestawienie „Złotoryjski Top 10”. Subiektywne, jak zaznacza.
To milowy krok, żeby wykreślić Złotoryję, ale także cały powiat, z mapy wykluczenia komunikacyjnego – tak o rozpoczynającej się na potrzeby Kolei Dolnośląskich modernizacji torowiska z Legnicy do Jerzmanic-Zdroju mówi burmistrz. – Coś, co jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się nierealne i mało sensowne, dzisiaj jest przesądzone. To szansa dla tysięcy mieszkańców naszego regionu, aby nie wyprowadzając się z Krainy Wygasłych Wulkanów, uzyskali swobodny dostęp do dobrej pracy, najlepszych wyższych uczelni, opieki zdrowotnej na najwyższym poziomie, najcenniejszych dóbr kultury. To również otworzy nasze miasto i powiat na fachowców z zewnątrz i na turystów.
Projekt przywracający połączenia pasażerskie do Złotoryi ma kosztować ponad 200 mln zł. To środki z budżetu państwa i województwa dolnośląskiego. Jego realizacja wymusi remont dworca kolejowego przez PKP oraz budowę w jego sąsiedztwie centrum przesiadkowego, co ma być z kolei inwestycją miejską.
Drugie miejsce w swoim rankingu burmistrz przyznał rekultywacji Wilczej Góry, która po wielu latach eksploatacji bazaltu stała się atrakcją turystyczną i „klejnotem w koronie Krainy Wygasłych Wulkanów”. – Chociaż góra administracyjnie leży na terenie gminy wiejskiej Złotoryja, to jednak w powszechnym mniemaniu jest ona symbolem naszego miasta tłumnie odwiedzanym przez złotoryjan. Dlatego też rady obu jednostek samorządowych podjęły uchwały o współpracy, również o wymiarze finansowym, dotyczącej utrzymania i zagospodarowania Wilczej Góry – podkreśla.
W czołowej trójce „topowych wydarzeń” znalazła się również rewitalizacja złotoryjskich podwórek, przeprowadzona po kilkuletnich konsultacjach z mieszkańcami. To największe tego typu przedsięwzięcie w historii miasta, które bezpośrednio dotyczy ok. 10 proc. złotoryjan.
Zaraz za podium Pawłowski umieścił sukces Złotoryi w III Rankingu Gmin Dolnego Śląska, w którym nasze miasto zostało numerem 1, jeśli chodzi o awans w zestawieniu (pisaliśmy o tym niedawno TUTAJ). Jak zauważa burmistrz, tytuł niekwestionowanego „lidera zmian społeczno-gospodarczych” dla naszego miasta to nie przypadek – w 2022 w rankingu samorządów dziennika „Rzeczpospolita” za rok 2021 Złotoryja zaliczyła potężny awans w porównaniu z wcześniejszym zestawieniem i znalazła się w pierwszej pięćdziesiątce klasyfikacji obejmującej blisko 900 gmin miejskich i miejsko-wiejskich.
Piąte miejsce w rankingu Pawłowskiego również dotyczy zmian – tym razem tych wynikających z październikowych wyborów parlamentarnych. Przy rekordowej frekwencji 71,5 proc. złotoryjanie w 58 proc. opowiedzieli się za powstaniem nowego rządu.
Kolejne miejsca w „Złotoryjskim Top 10” to: bardzo dobry wynik naszych ósmoklasistów na egzaminie kończącym szkołę podstawową (23 m. na 219 jednostek porównawczych na terenie Dolnego Śląska), wybór złotoryjanki Moniki Kaczmarek na prezesa zarządu głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Warszawie, pożar składowiska opon (jedna z większych katastrof na terenie województwa dolnośląskiego w ostatnich latach) oraz rozpoczęcie budowy PSZOK-u, który zwiastuje rewolucję w złotoryjskiej gospodarce odpadami.
Ranking wydarzeń o największym znaczeniu dla Złotoryi zamyka modernizacja miejskiej przychodni, która pozwoliła m.in. na usprawnienie obsługi pacjentów.
Więcej o zestawieniu można przeczytać TUTAJ.