Mieszkańcy Jerzmanic-Zdroju postanowili wziąć udział w projekcie „Łączy nas Kaczawa” i... udało się.
Pomysłodawczyniami i koordynatorkami projektu są: Agata Kozajda, która od wielu lat zajmuję się problemami osób starszych, aktywizuje je poprzez wszechstronne działania edukacyjne, kulturalne i sportowe; Marzena Litwin-Gratkowska, pasjonatka wszelakiego rękodzieła (z wykształcenia górnik-geolog); Paulina Teterycz (zajmuje się twórczością artystyczną, prowadzi warsztaty, upowszechnia dziedzictwo geologiczne Gór i Pogórza Kaczawskiego tworząc pigmenty).
Panie przypadkiem trafiły na informację o projekcie. Podjęły więc szybką decyzję i zdecydowane do działania stwierdziły „wchodzimy w to” jako nieformalna grupa mieszkańców Jerzmanic-Zdroju.
– Najpierw było spotkanie informacyjne w Wilkowie dla zainteresowanych. Julia Tarkowska, koordynatorka programu „Działaj Lokalnie" (w ramach tego programu realizowany jest projekt „Łączy nas Kaczawa”), słuchała, wyjaśniała i zachęcała do pisania wniosku. Pomysły i chęci mnożące się w naszych głowach zaowocowały obszernym projektem. Wielogodzinne spotkania przy litrach kawy w zgranym zespole dały efekty – wspomina Marzena Litwin-Gratkowska.
Spora część mieszkańców nie ma świadomości na temat wyjątkowości obszaru oraz prowadzonych działań na obszarze Krainy Wygasłych Wulkanów.
Przepływająca przez Jerzmanice-Zdrój Kaczawa jest łącznikiem wszystkich gmin i miejscowości uczestniczących w tworzeniu Geoparku Krainy Wygasłych Wulkanów, dlatego projekt został nazwany „Łączy nas Kaczawa”.
Młyn na Kaczawie, uzdrowisko.... cała historia i rozwój Jerzmanic-Zdroju związana jest z położeniem miejscowości nad rzeką, wzdłuż której kiedyś wytwarzane dobra (produkcja sukna, piaskowca, wapna itp.) skupione były wokół głównej trasy handlowej od Jerzmanic-Zdroju do bramy złotoryjskiej, a później szły w świat.
Do konkursu wpłynęło 29 wniosków, z czego 27 spełniło kryteria formalne. Projekt „Łączy nas Kaczawa” trafił na listę wniosków przeznaczonych do dofinansowania (uzyskał maksymalną liczbę 40 punktów i dotację na kwotę 5400 zł).
Program „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności koordynowany jest przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Organizacją grantową realizującą program na obszarze Krainy Wygasłych Wulkanów jest Ośrodek Działaj Lokalnie – Stowarzyszenie Kaczawskie. Edycja 2023 Programu „Działaj Lokalnie” w Krainie Wygasłych Wulkanów jest finansowana przez: Polsko Amerykańską Fundację Wolności i Stowarzyszenie Kaczawskie.
– Umowa dotacji została zawarta 18 maja 2023, pomiędzy Ośrodkiem Działaj Lokalnie Stowarzyszenie Kaczawskie i Centrum Kultury i Biblioteka Gminy Złotoryja, która wzięła nas pod skrzydła, reprezentując nieformalną grupę mieszkańców – dodaje pani Marzena.
Celem projektu jest aktywizacja i integracja mieszkańców Jerzmanic-Zdroju.
Koordynatorkom udało się zorganizować m.in.
- prelekcję z nutą historyczną oraz spacer z przewodnikiem Cezarym Skałą z grupy rekonstrukcji historycznej 3. Pułku Piechoty Legionu Irlandzkiego Cudzoziemskiego, po zapomnianych i ważnych ścieżkach, zakończony piknikiem przy źródełku św. Jadwigi,
- uporządkowanie terenu wokół źródełka św. Jadwigi,
- warsztaty kulinarne, na których zgłębiano tradycje kulinarne i oryginalne receptury uczestników,
- warsztaty florystyczne, które prowadziła zawodowa florystka,
- warsztaty ceramiczne, przeprowadzone przez zawodowego ceramik,
- warsztaty wikliniarskie pod okiem dyplomowanej wikliniarki.
– W listopadzie, na podsumowanie warsztatów, przygotowaliśmy wystawę fotograficzną oraz ekspozycję wykonanych na nich prac. Samo spotkanie było znakomitą okazją do celebry, integracji, poważnych i trochę mniej formalnych rozmów. Cieszymy się z tego, co do tej pory udało się zrobić, bo oprócz małej cegiełki do budowy wspólnoty, udało się również przemycić trochę wiedzy i pasji o Krainie Wygasłych Wulkanów. Finał Naszego projektu odbył się 25 listopada w Złotoryi. Gospodarzem spotkania była Galeria Naturalnych Pigmentów Barwy Kaczawskie i jej twórczyni Paulina Teterycz. Mieliśmy okazję podziwiać dziedzictwo geologicznego Gór i Pogórza Kaczawskiego i porozmawiać z autorką skruszonych historii kaczawskich, zaklętych w słojach. Mamy nadzieję że udział w tegorocznym projekcie zachęci mieszkańców do dalszych wspólnych działań – dodają koordynatorki.
Projekt „Łączy nas Kaczawa” wspierają: Cezary Skała (pasjonat epoki napoleońskiej), Iwona Harasimowicz (pasjonatka rękodzieła, szczególnie tego „na drutach”, florystka, zawodowo ichtiolog dbająca o polskie rzeki, stawy i jeziora), Julia Tarkowska (koordynatorka programu „Działaj Lokalnie").