Senior ma problem ze smartfonem? Na kłopoty złotoryjscy licealiści! Dwoje z nich poszło wczoraj do Klubu Seniora+ przy ul. Marii Konopnickiej i pomogło starszym mieszkańcom opanować obsługę tych nowoczesnych urządzeń. Szkolenie zorganizowała Złotoryjska Rada Seniorów.
Joanna Niedzielska i Mateusz Macała, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Złotoryi, którzy działają w Złotoryjskim Doradztwie Młodzieżowym (ZDM), mieli za zadanie wesprzeć prowadzącą kurs panią Agnieszkę, udzielając indywidualnej pomocy kursantom. I zrobili to profesjonalnie, od razu zabierając się do pracy i odpowiadając na pytania seniorów, jak i demonstrując funkcje ich urządzeń, tak by później sami potrafili je wykorzystać. Wysiłek licealistów został nagrodzony pysznym poczęstunkiem.
– Było świetnie – podsumowuje z uśmiechem Asia, a Mateusz dodaje: – Czułem się jak na spotkaniu z dziadkiem.
– Dzięki dzisiejszemu spotkaniu i wiedząc już, jak wyglądają szkolenia dla seniorów, chcemy stworzyć grupę młodych wolontariuszy, którzy będą uczestniczyć w szkoleniach dla starszego pokolenia złotoryjan jako eksperci, bo przecież to oni właśnie znają się rewelacyjnie na obsłudze smartfonów – mówi Marta Kusiak, koordynatorka ZDM z ramienia Urzędu Miejskiego w Złotoryi. – Pierwszy krok za nami. A już 14 grudnia planujemy się pojawić z większą grupą młodych ekspertów na kolejnym kursie dla seniorów. Wielkie brawa dla pionierów: Asi i Mateusza.
Nie była to jedyna akcja ZDM w tym tygodniu. We wtorek, czyli w Światowy Dzień Życzliwości, złotoryjska młodzież zaniosła paczki pełne słodkości i owoców dla pacjentów całodobowego oddziału opiekuńczego w Szpitalu Powiatowym w Złotoryi. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 (pisaliśmy o nich TUTAJ) sami uzbierali kwotę ponad 1800 zł na prezenty.
Niestety, ze względu na obostrzenia covidowe wolontariusze nie mogli wejść na oddział. Zostali przyjęci przez prezesa szpitala Macieja Leszkowicza, oddziałową Lilianę Świtałę i Beatę Pokrywkę.
– Przekazanie podarków przebiegło w bardzo sympatycznej atmosferze. Pani Liliana potwierdziła nam dostarczenie paczek, a pacjenci byli ponoć przemile zaskoczeni – mówi Kusiak. – Oby takich inicjatyw było jak najwięcej, bo one pokazują nie tylko empatyczną postawę młodzieży, ale pomagają jej budować kompetencje z zakresu zarządzania projektami, choćby w kwestiach komunikacyjnych. Jestem dumna z tych młodych ludzi. Kolejne zespoły wchodzące w skład Złotoryjskiego Doradztwa Młodzieżowego czekają na realizację ich inicjatyw i dołożymy wszystkich starań, aby były one zakończone sukcesem. Przed nami grudniowe spotkanie. Odbędą się wtedy warsztaty w celu realizacji projektu Liceum Ogólnokształcącego, czyli programu Młodzieżowe Złote Ferie 2024 oraz programu WOŚP 2024. Działamy!