W Złotoryjskim Ośrodku Kultury odbyły się wczoraj obchody Światowego Dnia Cukrzycy. Decyzją Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej dzień ten jest obchodzony corocznie 14 listopada od 1991 roku, w rocznicę urodzin Fredericka Bantinga, odkrywcy insuliny. Tegorocznym hasłem światowego dnia jest „Cukrzyca – znaj ryzyko, bądź odpowiedzialny”.
– Serdecznie witam wszystkich państwa, dziękuję za waszą obecność. Jesteście przykładem, że zawsze znajdzie się czas, by spotkać się i wymienić poglądami, a przy tym uczestniczyć w edukacji i profilaktyce diabetologicznej. Chciałabym przedstawić kilka ważnych informacji. W ostatnich 4 latach nastąpiła duża zmiana w opiece diabetologicznej. Chociaż, jak to w życiu bywa, są jeszcze pewne niedociągnięcia, nie wszystko jest w pełni dostępne dla wszystkich, ale nie powinno to przysłaniać nam całokształtu pozytywnych zmian, które zaistniały. To dzisiaj większość pacjentów z cukrzycą w Polsce ma dostęp do zdecydowanej większości nowoczesnych leków i wyrobów medycznych. Prawdziwym przełomem, od tego roku było udostępnienie systemów do ciągłego monitorowania glikemii. Może nie wszyscy pacjenci są objęcie refundacją, ale bardzo dużo pacjentów już korzysta z tego systemu, miejmy cierpliwość do zmian, małymi krokami ale do przodu, to jest następny krok do zmian. Drobna zmiana, ale ma ogromny wpływ na efektywność leczenia, to refundacja igieł do wstrzykiwaczy insulinowych, o którą Polskie Stowarzyszenie Diabetyków zabiegało ponad 30 lat. Następna zmiana to lista bezpłatnych leków dla osób powyżej 65 roku życia, uwzględnione są na niej nowoczesne insuliny, flozyny i inkretyny (…). Mimo, że nasze koło istnieje już 37 lat, to te ostatnie dziesięciolecie przyczyniło się do znacznego rozwoju struktur, a przede wszystkim rozwinęła się w bardzo szerokim zakresie edukacja, profilaktyka w zakresie choroby jaką jest cukrzyca oraz innych chorób jej towarzyszących. Do naszego stowarzyszenia przynależą osoby chore na cukrzycę ich rodziny oraz osoby zdrowe, które chcą działać razem z nami dla dobra mieszkańców Złotoryi oraz całego regionu. W naszym złotoryjskim oddziale zrzeszamy ponad 470 członków w różnym wieku, począwszy od dzieci do osób starszych. Niektóre, można powiedzieć nasze dzieci, młodzież, które 10 lat temu tworzyły naszą społeczność, dzisiaj pracują, studiują, mają swoje rodziny, ale mimo, że cześć z nich już nie mieszka w naszym mieście, często wracają do wspomnień, wspólnych wydarzeń, a przede wszystkim pamiętają o nas. Dziękuję – mówiła Monika Kaczmarek, prezeska oddziału rejonowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Złotoryi.
– Ja zawsze powtarzam, że Złotoryja jest stolicą polskiego złota, Krainy Wygasłych Wulkanów, starego Zagłębia Miedziowego. Czas powiedzieć, że staje się stolicą diabetyków, bo to co się dzieje w naszym mieście, to w jaki sposób i na jaką skalę państwo działacie, sprawia, że tak możemy o sobie mówić. Przede wszystkim chciałbym podziękować Monice i jej cudownemu zespołowi, bo stworzyliście wielką rodzinę, rodzinę w której każdy pomaga drugiemu, razem robicie coś wspaniałego – dodał burmistrz Robert Pawłowski.
Jednym z punktów programu było wręczenie nagród. Były m.in. Złote Odznaki za Zasługi dla PZD, Złote Serca Diabetyka, Kryształy Diabetyka (listę nagrodzonych publikujemy w formie załącznika).
Nie zabrakło także niespodzianki, którą był występ skrzypaczki Magdaleny Pańczuk, absolwentki Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
Najważniejsze jednak dla wielu uczestników okazały się wykłady specjalistek: dr Barbara Soróbka przedstawiła temat „Cukrzyca, to nie tylko cukier”, dr Monika Kuźniar przybliżyła temat ,,Prewencji, diagnostyki i leczenia neuropatii cukrzycowej”, Marta Leśnik (specjalistka pielęgniarstwa diabetologicznego) przedstawiła prezentację „Pogadajmy o stopach”, a Mariola Wozowczyk (specjalistka pielęgniarstwa diabetologicznego) przybliżyła temat „Jedzenie a leki – nie zawsze dobre połączenie”.
– W wydarzeniu wzięło udział ponad 160 osób, wykłady były bardzo interesujące, a uczestnicy z chęcią wysłuchali je do końca, mimo, że spotkanie skończyło się dopiero o godz. 19:30, to jesteśmy dumni i wdzięczni wszystkim uczestnikom za ich aktywną obecność, wiele to dla nas znaczy, ponieważ daje nam to siłę do dalszych działań na rzecz diabetyków i nie tylko, ale także dla mieszkańców naszego regionu. Wkrótce poinformujemy o następnych naszych działaniach. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do naszego wspólnego sukcesu – powiedziała nam, po zakończeniu obchodów, Monika Kaczmarek.