Wczoraj w ratuszu odbyło się spotkanie organizacyjne zespołu doradczego burmistrza Złotoryi. Złotoryjskie Doradztwo Młodzieżowe (ZDM) oficjalnie rozpoczęło działalność na rok szkolny 2023/24.
Zespół doradczy burmistrza działa już trzeci rok szkolny. Na wczorajsze spotkanie przybyło ponad 30 reprezentantów złotoryjskich szkół podstawowych i średnich, co mile zaskoczyło zarówno burmistrza Roberta Pawłowskiego, zastępcę burmistrza Pawła Kuliga, jak i prowadzącą zespół z ramienia urzędu Martę Kusiak.
Co ważne, młodzież przybyła z wieloma pomysłami inicjatyw. Najwięcej, bo aż 12, zgłosiła Szkoła Podstawowa nr 1 (mimo, że zostali poproszeni jedynie o dwa).
Jednak zanim młodzież została poproszona o zaprezentowanie pomysłów, prowadząca jak co roku na spotkaniu organizacyjnym przedstawiła proponowany plan działań na rok szkolny 2023/24.
Znalazły się tam nie tylko inicjatywy dla młodzieży, ale również projekt „Młodzież dla seniorów”, którego ideą jest wsparcie przez młodych ludzi szkoleń z obsługi smartfona organizowanych w Klubie Seniora+ wspólnie ze Złotoryjską Radą Seniorów.
Przewodniczący rady seniorów Zdzisław Pokrywka sygnalizował, że coraz więcej starszych osób jest chętnych do nauki obsługi smartfona i przydaliby się wolontariusze, osoby chętne do pomocy. Marta Kusiak wyszła więc z propozycją zaangażowania do tego młodzieży z zespołu.
– Pomimo młodego wieku to przecież oni są ekspertami w obsłudze smartfonów, więc mam nadzieję, że udzielą wsparcia złotoryjskim seniorom – mówiła prowadząca. I się nie pomyliła. Młodzi ludzie chętnie przyjęli propozycję uczestnictwa w projekcie.
Innym ważnym punktem spotkania było wyjaśnienie różnicy pomiędzy zespołem doradczym i Młodzieżową Radą Miejską. Pani Marta co roku przedstawia młodzieży możliwość stworzenia rady, jednak decyzję czy młodzież chce taką radę powołać, pozostawia dla nich. Czy w tym roku młodzież zdecyduje się na jej powołanie? Tego dowiemy się na zakończenie obecnego roku szkolnego.
Drugą część spotkania zdominowała młodzież. Każda szkoła miała przygotować dwa pomysły na działania, z których zespół wybierze jeden na szkołę do realizacji przy wsparciu urzędu.
Wszyscy stanęli na wysokości zadania, jednak dominowała wspomniana wcześniej „jedynka”. Prowadząca nie ukrywała radości, widząc kreatywność młodych ludzi. Rozpoczęli pomysłem złotoryjskiego questu historycznego i warsztatów górniczych, ale znalazły się tam również propozycje konkursu fotograficznego „Złote ujęcia Złotoryi”, festiwal filmowy „Skrzynia skarbów Złotoryi”, złotoryjski maraton sztuki, złote warsztaty, złotoryjska olimpiada wiedzy, kuchnia Złotoryi, złotoryjski bal charytatywny, złotoryjski festiwal nauki, złotoryjska noc astronomii oraz złotoryjski dzień zdrowia. W demokratycznym głosowaniu wygrał projekt astronomiczny.
– Noce w Złotoryi mogą być idealne do obserwacji gwiazd. Można zorganizować wydarzenie, podczas którego uczniowie dowiedzą się więcej o astronomii, nauczą się rozpoznawać konstelacje, a może nawet będą mieli okazję skorzystać z teleskopu – mówiła przedstawicielka „jedynki”.
Trójka zaproponowała akcję życzliwości, która przypada na 21 listopada i została podpowiedziana przez urząd, jednak młodzież wzbogaciła inicjatywę, proponując odwiedzenie szpitala i rozdanie drobnych poczęstunków chorym na oddziałach, gdzie wstęp nie zagraża ich zdrowiu, czy w DDOM.
– Pięknie. Umówię się na spotkanie z prezesem szpitala i zaproponuję tę akcję w waszym imieniu. Czasu mamy mało, ale jeśli nie będzie to możliwe, to możemy zrobić taką akcję na święta Bożego Narodzenia – zapowiedziała pani Marta.
Młodzież chce zebrać pieniądze podczas tzw. „sklepiku szkolnego”, a dochód przeznaczyć na zakup poczęstunku dla chorych, którzy także otrzymają moc uśmiechów od młodych wolontariuszy z zespołu ZDM.
Następnie przyszła kolej na Liceum Ogólnokształcące. Młodzież oparła swój pomysł na inicjatywie Złotego Lata 23. Uczniowie stwierdzili, że latem dość dużo się dzieje, ale brakuje im czegoś takiego zimą podczas ferii zimowych. Dlatego zaproponowali złote ferie 24, podczas których z wykorzystaniem instytucji miejskich zostałby stworzony program integracyjny na wolne od szkoły zimowe dni.
– Biblioteka ma salkę, którą moglibyśmy wykorzystać na warsztaty czy integrację, a w ZOK-u np. wieczory filmowe – argumentowała uczestniczka zespołu.
Nie zabrakło też pomysłu ze strony Zespołu Szkół Zawodowych. Tu młodzież poszła w kierunku działań promocyjnych szkoły wśród ósmoklasistów rozważających kontynuowanie nauki w ich szkole.
– W kwietniu na przykład moglibyśmy zorganizować wspólnie z przedsiębiorcami uczestniczącymi w nauczaniu młodych ludzi spotkania, gdzie kandydaci mogliby zobaczyć, jak w praktyce będzie wyglądała ich nauka, co pozwoli im upewnić się, że dokonują właściwego wyboru. Czasami mamy inne wyobrażenie o kierunku, więc dobrze jest zobaczyć jak to funkcjonuje w praktyce – zaproponowała przedstawicielka tej szkoły.
Co prawda na spotkaniu zabrakło Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego ze względu choroby uczestników, ale pani Marta zapewniła, że ich pomysł zostanie zaprezentowany na kolejnym spotkaniu i także jeden z nich zostanie wybrany do realizacji.
– Jesteśmy pod wielkim wrażeniem pomysłowości złotoryjskiego młodego pokolenia. Co prawda z pomysłów „jedynki” został wybrany jeden, ale planujemy także wcielić inne w naszych działaniach, np. Złotoryjskiego Ośrodka Kultury. Cieszy mnie fakt, że młodzież przybyła tak licznie na spotkanie, ich zaangażowanie oraz empatia, jaką pokazali w swoich pomysłach skierowanych do seniorów czy osób chorujących. Zespół jest niesamowitym kapitałem społecznym zbudowanym z młodych, kreatywnych i pomocnych ludzi. Jestem wdzięczna za ich udział i zaangażowanie – powiedziała Marta Kusiak po spotkaniu, nie kryjąc radości i wzruszenia. – Teraz pora do działania – dodała.